Vyhledávání

Uživatel

Sociální sítě

Spolupráce a podpora

Kategorie: Aktuality, Soutěže družstev

5. kolo KPIIz - Rapid Pardubice B x Hlinsko B, 15.12.2019, Pardubice

Ani v posledním zápase hlineckého B-čka v letošním roce se bohužel žádné překvapení nekonalo. Objektivně řečeno, ani se to moc čekat nedalo, protože to byl zápas posledního s družstvem, které bojuje o postup do KPI . Už sestava na začátku svědčila o očekávaném výsledku. Soupeři na nás nastoupili v dosud nejsilnější sestavě jen s jedním náhradníkem, zatímco my jsme hráli se 4 náhradníky. Aby neponechali nic náhodě, nasadili proti nám poprvé Ondřeje Macka, který v předcházejících zápasech hrál úspěšně 2. ligu za A-čko Rapidu (63%). Takže můj předpoklad, že nás podcení, se nepotvrdil a naše šance na první body v sezoně značně poklesly. Když jsem před koncem zápasu hovořil s kapitánem, tak boj o postup berou docela vážně.

Ale v průběhu zápasu to nevypadalo tak beznadějně.  Asi po dvou hodinách hry to ještě vypadalo dobře, vedli jsme 1:0 po pěkné výhře Hynka Vojance na 5. šachovnici s ELOvě rovnocenným soupeřem. Poté jsem bohužel zaznamenal v šachově tiché místnosti relativně hlasitý výkřik Janky :-(, když po pěkném rozehrání partie se dopustila hrubky, která ji stála celý bod. Nerozehraná naše nejlepší "rapiďačka", která nastoupila do zápasu jen proto, aby nedošlo ke kontumaci pro neobsazení šachovnice bohužel nedokázala ovládnout temperament a rychlým tahem (jak je zvyklá z rapidů) partii pokazila. Bylo vyrovnáno 1:1. Když jsem si našel chvilku času, prošel jsem zbývající šachovnice a situace vypadala lépe, než by se dalo očekávat. Na 1. šachovnici Luboš Janda odolával silnému pozičnímu tlaku bílých figur. Jeho soupeř ale hrál důsledně a "utahoval šrouby", a postupně získával prostorovou převahu a nakonec přece jen dotlačil Lubošovy figury do pozice, kdy už neměl co hrát a došlo k materiální ztrátě a poté k rychlému konci partie. Na druhé šachovnici odolával Bohouš Štěrba soupeřovu tlaku a v jednu chvíli po chybě soupeře získal třítahově kvalitu, a zřejmě začal pomýšlet na výhru ( i já to viděl docela optimisticky). Bohužel v dalším průběhu hry ELOvě podstatně silnější soupeř dokázal partii ještě zvrátit a Bohouš za svůj statečný výkon nebyl odměněn ani půlbodem. To se ale povedlo Luboši Stránskému na 3. šachovnici i mi na 4. šachovnici, kdy jsme od začátku partie sice odolávali silným tlakům ELOvě podstatně silnějších soupeřů, mnohdy "na pokraji propasti", abychom nakonec dosáhli kýžený půlbod. Bohužel skvěle rozehranou partii na 6. šachovnici (v pozici, kdy soupeř měl v podstatě nehrajícího střelce) dokázal prohrát Pepa Vacek  po hrubé chybě, kdy zrovna toho střelce "pustil" do hry tak, že přišel o materiál a následně o celý bod. A na poslední šachovnici po velkém boji prohrál Tonda Indra taky dobře rozehranou partii po hrubé chybě. Takže celkový výsledek je 2:6  a znamená už pátou prohru v této sezoně. Zatím neklesám na mysli a věřím, že "bude líp". Za prvé proto,  že přestože máme za sebou nejtěžší soupeře, neprohráli jsme nějak ostudně, a také proto, že snad s těmi "lehčími" soupeři už konečně začneme vyhrávat, tak i proto, že snad začne hrát družstvo v nejlepší sestavě. Na závěr bych chtěl poděkovat všem účastníkům zápasu s Rapidem za bojovný výkon, i když výsledek nikoho z hlinečáků nepotěší. Bez těch hrubek bychom mohli i s tímto silným soupeřem "neprohrát" i v této nedělní sestavě.

ŠK Rapid Pardubice B ŠO Hlinsko B
Hennig Thomas Z 1994 1 - 0 1775 Janda Lubomír Z
Kraus Ondřej Z 1947 1 - 0 1523 Štěrba Bohumír Z
Seidl Zdeněk Z 1865 ½ - ½ 1536 Stránský Luboš Z ZK
Macek Ondřej Z 1934 ½ - ½ 1667 Londin Milan K Z
Nešpůrek Jan Z 1598 0 - 1 1597 Vojanec Hynek
Svítil Radek K Z 1633 1 - 0 1499 Vacek Josef
Fiala Jan Z ZK 1627 1 - 0 1586 Indrová Jana
Joukl Jakub 1723 1 - 0 1481 Indra Antonín
6 - 2

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, - odpovědět

Upřesňuji ještě vyjádření kapitána k zápasu s Rapidem B- na všech šachovnicích měli naši soupeři ELOvou převahu, někde obrovskou ,někde jen 1 bod . Dal jsem si práci a spočítal rozdíl za celé družstvo-činí 1659 bodů , to je v průměru přes 200 bodů na šachovnici. Také proto pokládám prohru za přijatelnou a ještě jednou děkuji za bojovný výkon všem našim hráčům.

icon , ... odpovědět

Tentokrát to nebylo ve spěchu, ale chybou v propočtu. Ale je to jedno výsledek je stejný.

odpověděl(a)

Jen taková malá poznámka :) Dle mého byla partie strategicky prohraná za černé již od 19. tahu (z celkových 38) a ona chyba v propočtu (inkriminovaný výkřik zazněl u tahu 31) byla jen vyústěním špatné pozice černých figur. A vzhledem ke konečnému času 1:21 na Vašich hodinách bych se přece jen přiklonil k chybám ve spěchu. ;) Nicméně hodně štěstí v dalších zápasech :)

icon odpověděl(a)

Mnohé strategicky prohrané partie se dají dotáhnout do jiných, např. remizovych konců a kdoví, jak by se partie dále vyvijela nebýt mojí blbosti. Ta opravdu nebyla ve spěchu, x-krát jsem výměnu počítala a prostě jsem její vyústění přehlédla. Vzhledem k celkovému trvání partie 2 hodiny jsem měla času k přemýšlení moře a nevadí, že ten čas byl soupeřův.

odpověděl(a)

Strategicky prohraná pozice se dá jistě někdy dotáhnout do remízového konce, ale v pozici, kdy na krále míří dvojice střelců + má na sebe otevřený "g" sloupec (v takové pozici se to 100% dalo určitě ještě zvrátit) a poté se k strategické nevýhodě přidá kvalita a pěšec méně, navíc v kombinaci s přesunem krále doprostřed šachovnice, by to bylo dle mého poměrně složité. Možná, že právě fakt pozičního defektu černého a následné chyby v propočtu vypovídá o tom, že soupeřův čas pro Vás na důkladné propočítání partie nestačil.