Vyhledávání

Uživatel

Sociální sítě

Spolupráce a podpora

Kategorie: Aktuality, Ostatní turnaje jednotlivců

MČR mládeže Kouty nad Desnou - 9.-16.3.2019 - dokončeno

V Koutech je naše výprava už od soboty a až na nepřející počasí (déšť, sníh a vítr) je to tady moc fajn. Nepříjemní jsou kuřáci před vchody do obou objektů hotelu, ale s tím nic nenaděláme. Děti si pobyt užívají a při partiích se snaží v rámci svým možností maximálně. Pro Hedviku, Karolínu a Pavla je tato akce prvním setkáním s vážnými partiemi a první účastí na takto významném a velkém turnaji s pobytem mimo domov. Výkony všech dětí (Jirka Bouška, Jonáš Bouška, Pavel Tichý, Martin Pešek a Kuba Schmidt v Openu, Hedvika Kafková v D10, Kája Tichá v D12 a Ondra Novotný v H16) zatím vcelku odpovídají očekáváním. Všichni kromě Ondry a Martina by měli výrazně zpomalit a více přemýšlet nad každým tahem.

Výborně se daří Vojtovi Říhovi v juniorech a na jeho a Ondrovy partie je obvykle opravdu radost se dívat.

Podrobné výsledky všech kategorií a online přenosy mistrovských kategorií jsou tady.

A následují hodnocení MČR ze strany dětí po odehraném čtvrtém kole. Ondrův komentář doplním.

Kuba: Tento pobyt se mi líbí. Vaří tu dobře, ale k večeři by mohli dávat víc. Hrál jsem zatím dobře, když mám 1 bod ze 4, což je u mě málo. Byl jsem na přednášce o Kramnikovi a dnes jdu na přednášku pana Biolka místo papírny, což mi nevadí, protože pojedu do elektrárny. Ještě bude 5 kol, takže bych mohl ještě 2 body uhrát. Když budu přemýšlet a hrát pomalu .

Jonáš: Mají dobrý jídlo.

Pavel: Ubytování, jídlo, postel : dobré. Prostě se mi tu líbí, je to dobré ubytování. Zatím mám 0 bodů, ale nevadí mi to, protože jsem to očekával.

Martin: V Koutech nad Desnou je krásně hezký vzduch. Mám nádherný výhled na hory a na okolí. Akorát když se chcete vyvětrat a jdete ke vchodu, tak tam jsou kuřáci. Bydlím s Junovými, ale mám svou místnost, postel, balkon. Koná se tu MČR (Mistrovství České Republiky), a proto tady jsem (za chvilku jdu hrát 5. kolo tak to musím rychle napsat, takže rychle) První kolo jsem prohrál, což byla škoda, ale druhé kolo jsem zabral. Sice jsem remizoval a to bylo špatně, měl jsem to vyhrané, sice by to bylo velmi těžké. Třetí kolo jsem hrál nejlíp za 2 roky si troufám říct, ale remizoval jsem zase zbytečně L. Čtvrtou partii jsem vyhrál a dobře.   ¨A promiňte, já už musím tak mi držte palce. Dík.„

Hedvika: Mně se tady asi nejvíc líbí, že můžeme hrát hry a můžu hrát šachy s jinými dětmi. Večeře je moc dobrá, ale zase bych měla zlepšit šachy. Ale mám 1 bod ze čtyř kol. A pobyt tu je moc krásný. Když dohraju partie, tak jdu na pokoj a tam chvilku kreslím a čtu si. Když hraju partie, tak bych měla hrát pomaleji.

Karolína : Moc se mi tu líbí, ale měla bych hrát pomaleji a rozvážněji. Šachy hraji moc rychle a nerozvážně, pobyt je zde nádherný (včera sněžilo). Jídlo je zde dobré (někdy vynikající). Po večerech hrajeme deskové hry (někdy se díváme na filmy, ale to jen ojediněle), většinou si povídáme. Partie prohrávám kvůli tomu, že si vymyslím plán hry a nepodívám se pořádně (někdy vůbec), co hraje soupeř a dám figuru zadarmo.

Ondra : V Koutech je to vždycky super, skvělá parta, ubytování a jídlo je taky fajn a dobře si tu zahraju. Tenhle rok je to poprvé, co hraju MČR, takže soupeři jsou o poznání těžší. Je to znát i na výsledcích, ale stejně jsem celkem spokojen s tím, jak se to vyvíjí a jak si tu vedu. Občas udělám nějakou tu zbytečnou chybku, ale to ke mně už asi patří. Bydlím s Jirkou Tůmou a Vojtou, chodíme ven, děláme přípravy a koukáme na filmy. Je to tady jako vždycky fajn, moc si to užívám.

Po šestém kole :

Martin : Poprvé jsem zapomněl na jídlo, tak abyste věděli, jídlo je dobré. K šachům si myslím, že dobré. Dal jsem dvě remízy, ale remíza v šestém kole byla zbytečná, v pátém kole to nevadí, tam jsem to sice taky pohnojil. Vemte si to tak, že šachovnice je zahrada a je jaro a já to hnojím v jiným slova smyslu, protože to je na šachovnici a já mám kvalitu víc. Jako kdybych jeden pytel hnojiva vysypal na silnici. Jinak to je super, akorát mě štve, že je smrad před vchodem, protože tam každej kouří. Byla ještě jedna přednáška, byla na téma věžové koncovky od pana Biolka mladšího. První přednáška byla lepší než ta druhá pro mě, protože se mluvilo o velmistrovi, jmenoval se příjmením Kramnik, který si nevybojoval titul velmistra, protože ho dostal jako jediný člověk.

Jonáš : Moje nejoblíbenější zahájení je e5. Hrajeme tady různé hry : Bang, Ubongo, Carcassonne, Stack´em. Jídlo mně tady chutná, ale mohli by udělat třeba špagety.

Kája : Po uplynulých dvou dnech jsem zažila moc krásných věcí, třeba jsme byli v Ruční papírně Velké Losiny. Bylo to nádherné, dozvěděli jsme se, z čeho všeho se papír vyrábí a vyráběl. Ruční papírna Velké Losiny také spolupracuje se zoologickou zahradou v Praze (od téhle ZOO odebírají sloní trus, a za to jim dováží záložky ze sloního trusu). Ruční papírna nebylo to jediné, co jsme navštívili. Byli jsme na úžasném hřišti, kde jsme si hráli na piráty spřátelené se zdejším králem. Dnes jsme hráli vybíjenou, jelikož skončila nerozhodně, Jana vymyslela soutěž, ve které první tři dostali lízátko (byla jsem druhá) a ten poslední měl dělat 50 dřepů (Pavel je stejně neudělal). Pak jsme byli na procházce, cestou tam jsme šli pohromadě, cestou zpátky jsme se rozdělili. Většina šla s Janou, ale já jsem šla s Martinem a s Kubou. Na hotelu jsme si pustili Hobita druhý díl a šli jsme na besedu k Babulovi.

Kuba : Zatím jsem prohrál, ale zítra hraju s Pavlem, takže se budu snažit a hrát pomalu, jinak dostaneme trest všichni, co hrajeme pod dvě hodiny a něco kromě šachu. Jídlo mi chutná a ubytování taky skvělý a koukáme na filmy, teď zrovna na Hobbita.

Hedvika : V úterý jsme byli v papírně Velké Losiny, tam to bylo moc hezký, naučili jsme se tam, jak se vyrábí ruční papír a moc mě to bavilo. Už mám sice dva body, ale chtěla bych mít víc, a proto se musím hodně snažit a hrát ještě víc pomalu. Trenérka Jana říkala, že bychom měli hrát dvě hodiny a když nebudeme hrát 2 hodiny, tak budeme mít trest (a Jana doplňuje, že eventuální trest bude spočívat v procvičování matování dámou, věží a dvěma střelci).

Pavel : Je to tady skvělý. Byli jsme v papírně Velké Losiny. Je to poslední ruční papírna v ČR. Byli jsme i ve wellnes. A půjdeme tam i dneska. Je to menší bazén s vířivkou a protiproudem.

Konečné zhodnocení:

Kája: Za tenhle týden jsem se naučila spoustu (šachových) nových věcí, řekla bych, že přednášky byly dobré (rozhodně lepší než moje partie), partie se mi vůbec nepovedly. Skončila jsem s 2 a půl body (mohla jsem mít 3 a půl bodu, ale poslední partii jsem prohrála, jelikož jsem hrála hrozně moc špatně) nejspíš budu poslední, ale to nevadí (předpokládala jsem to). V šachách už možná víc přemýšlím, ale pořád hraju moc rychle. Pozitivní je, že si to uvědomuju J, ale hrát pomaleji by bylo lepší.

Hedvika: Mám 3 body z 9 kol, dnes se budou vyhlašovat ceny, ještě nevím, kolikátá jsem, protože ostatní ještě nedohráli. Ale možná dostanu pamětní medaili. Dnes jedeme domů, a moc se už těším. Byli jsme tady týden, tak jsem nebyla moc dlouho ve škole. Jana říkala, že jsme se zlepšili. Jana říkala, že když vyhrajeme 8. a 9. kolo, tak nám koupí palačinky a bezlepkům zmrzlinový pohár, který můžou i normální.

Jonáš : Teďka jsem vyhrál a mám 3 body. Na začátku to vypadalo, že to vyhraju, ale ve střední hře, že to prohraju a pak dělal chyby.

Jakub : Moc se mi tu líbilo, ale mrzí mě, že mám jen dva body, protože poslední dvě partie jsem prohrál. A jídlo mi tady chutná. Kdybych mohl, tak tu budu i druhý týden. Naučil jsem se hrát zahájení proti e4, e5, d4 až k hrozbě matu.

Pavel : Bylo to tu skvělý, i když jsem někdy neměl dobrou náladu, ale byl to stejně překrásný pobyt. Ještě jsem se naučil přemýšlet nad partií. A už vím, že si nemám myslet, že je soupeř debil, i když tak hraje.

Ondra : Sice se mi tento týden šachově vůbec nevydařil, ale stejně se mi tu moc líbilo. Uhrál jsem 3/9, poslední 4 partie jsem prohrál. Dělám zbytečné chyby, měl bych být více pečlivý při propočtu. Jinak je to tady vážně fajn, s ubytováním ani s jídlem problém nemám. Okolí je taky krásné. Klidně bych tu ještě týden zůstal, do školy se mi nechce J

Martin : Tento týden se mi myslím vydařil až na pár partií, ale aspoň jsem se z nich něco na učil teda až na 6. partii, protože ta byla horší. Kuřáci, kteří kouří před vchodem, hrozně smrdí. Jinak jídlo taky dobrý a ubytování taky dobré. Je škoda, že musím do školy, chtěl bych tu zůstat aspoň 2 dny ještě.

Vojta : Letos jsem si mohl pobyt v Koutech užít o 2 dny déle, protože junioři startovali už v pátek, nicméně to ale všechno uteklo stejně rychle jako vždy. S mým šachovým výkonem jsem spokojen. Nejvíce se mi líbila partie v druhém a osmém kole, kde se soupeři dostali do mojí pozice. Mému výsledku však pomohla značná dávka štěstí, zvláště v partiích, kdy jsem už byl na hranicích prohry. Hodně budu také vzpomínat na lovení nočních i denních kešek, které jsme všechny našli. A konečně po dlouhém a náročném týdnu si půjdu do školy odpočinout.

Jirka : Líbilo se mi tady moc, ale už se těším domů. Hrál jsem 2 simultánky a obě jsem vyhrál - s GM Robertem Cvekem a s FM Lukášem Vlasákem. A hrál jsem i blicku a získal jsem 6 bodů. A ve vážných partiích jsem měl 5 bodů.

Jana :

Děti byly fajn, ale už jsem se moc moc těšila domů na ty moje chlapy. Příště už bez toho malého nikam nejedu. Užili jsme si spoustu šachů, zábavy a pohody, hraní her, šachových rozborů se spoustou informací (kdyby jen desetina se objevila v dalších partiích naší mládeže). Taky nějaké smutky a skoro slzy byly, ale to k tomu holt patří. Při rozborech našich nejmenších mě občas braly mrákoty a docela často jsem si zoufala. Stejné chyby se objevují stále dokola a nejhorší na tom je, že když dětem na rozboru řeknu, ať najdou nejlepší tah, v naprosté většině případů se to povede. Minimálně polovina chyb u Káji, Hedviky, Jonáše, Pavla a Kuby plynula z velké rychlosti hraní. Zpomalit, přemýšlet nad každým tahem a hledat nejlepší variantu v každé pozici. Nicméně si myslím, že ten šachový týden jim všem velmi prospěl a v mnoha věcech a v přístupu k partiím a k šachu vůbec jim otevřel oči. Vůbec poprvé hráli vážné partie na turnaji Kája, Hedvika, Jonáš i Pavel.

Největší pokrok ze jmenovaných udělaly holky - Hedvika a Karolína - a u nich také byla největší snaha po zpomalení a omezení chyb. Měly snazší turnaj - hrály ve své věkové kategorii a jen s holkama, a také se jim podařilo pár partií vyhrát a ukázat, že mat už dát umí :-).

Jonáš dokáže odehrát výbornou partii s mnoha zajímavými myšlenkami a už umí i trochu využívat čas. U něj je nejdůležitější, aby udržel koncentraci až do konce partie /turnaje.

Kuba - kdyby byl býval zpomalil, byl by býval měl bodů více. Když jsem se ho při rozborech ptala, proč co hrál, většinou nevěděl a mnohem lepší možný tah dokázal najít obratem. Veliká škoda nevyužitých příležitostí. U něj nepomůže nic jiného než to, že snad s přibývajícím věkem bude přibývat i rozumu a prostě jednoho krásného dne přestane spěchat.

Pavel - měl velmi těžkou pozici a bojoval statečně, dařilo se mu udržet bojovnost a snahu a pokud vytrvá, určitě přijde i větší hojnost bodů. Pavlův největší problém je časté podcenění schopností soupeře - ne vědomé, ale prostě hraje zatím moc prvoplánově a počítá s tím, že mu soupeř skočí na moc jednoduché "špeky". Přitom při rozborech dokáže složitější a lepší pokračování najít. Jakmile se naučí teoretické znalosti použít při partii, jeho výsledky budou radostnější (ale to se týká všech našich malých šachistů).

Martin - bodovým ziskem nějak nevyniknul, ale hrál nejlépe za poslední roky, i remízové partie měl přivyhrané a výtečně využíval čas (přemýšlením a propočtem, ne jako někteří jiní hráči (ne naši !), kteří zřejmě trenérovo upozornění, že mají hrát pomalu, pochopili tak, že mají deset minut před každým tahem koukat "do blba" a pak zahrát cokoli). Rozhodně zaslouží pochvalu :-) a kdyby přidal na tréninku, mohl by svůj nemalý talent lépe zúročit.

Jirka - rozjezd měl těžší, ale po úspěšném blicáku a dvou vyhraných simultánkách dostal zase chuť vyhrávat a opět ukázal, jak veliký talent v sobě má. Pokud mu vydrží chuť hrát a chuť učit se, určitě o něm v budoucnosti hodně uslyšíme.

Ondra - tento turnaj mu nevyšel, po pátém kole ho asi dostala do spárů únava a v tomto těžkém turnaji plném silných soupeřů mu došel dech. Nicméně některé partie byly úžasné a Ondra slíbil, že vybrané partie ukáže ostatním na tréninku. Hlavu vzhůru a myslet na další akce - to je to, co k tomu mohu říci.

Vojta - nejlepší hlinecký hráč za poslední období opět ukázal, jaký je v něm potenciál a vybojoval 3. místo v kategorii H18 a přímý postup do tohoto turnaje v příštím roce  - blahopřeji. Vojta může být pro naše mladé hráče velkým vzorem - kromě nesporného talentu je to dříč, který na sobě neustále pracuje a nechybí mu pokora, která je také strašně důležitá. Držím palce do dalších akcí.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, - odpovědět

Zdravím všechny Hlinečáky a držím palce, ať jim přibývají body.Musím pochválit Ondru za výborný výkon v některých partiích .Obvzvlášť vydařená byla výhra s Danielem Zamanem sehraná Ondrou v Talovském stylu , prostě šachová "chuťovka",jen více takových parií! 5