Vyhledávání

Uživatel

Sociální sítě

Spolupráce a podpora

Kategorie: Aktuality, Soutěže družstev

Šachové Zaječice, 27.-29.5.2011, Seč

Report o šestičlenném družstvu napsal Tonda, o výkonu našich dvojic já ...

Ahojte všici naši šachoví příznivci. Tak máme za sebou Šachové Zaječice, vlastně vyvrcholení letošní mládežnické sezóny. V uplynulém víkendu proběhlo MČR družstev starších žáků, s přidruženým turnajem dvojic dětí do 9 let na Seči. Na turnaj jsme odjeli už v pátek a všichni jsme se těšili, jak si celý víkend pěkně užijeme. Počasí však bylo proti. Takřka celý pátek pršelo, a venku se nedalo dělat nic. Ubytovali jsme se tedy, ale nenechali jsme si dobrou náladu počasím pokazit, vytáhli jsme stolní společenské hry. Ty nás dostatečně zabavily až do pozdních večerních hodin. Probudili jsme se do pošmourného rána, dokonce jsme nechtěně vstali o hodinu dříve než jsme doopravdy chtěli, a tak bylo dost času na snídani, kterou jsme si díky tomu odbyli v klidu bez fronty .

Já jsem měl na starosti šestičlenné družstvo, tak se zmíním o průběhu tohoto turnaje. Nasazení bylo jako každý rok podle ela hráčů, a nám přisoudili 43. místo z 51 družstev. Protože jsme patřili spíše k outsiderům celého mistrovství, vyfasovali jsme v prvním kole silný tým Hradce Králové, se kterým jsme vysoko prohráli(1:5) Překvapivě vyhrál Patrik na 1. desce, kde porazil Tomáše Ptáčka (1826). Cesta k naší první výhře byla velice trnitá, protože jsme všichni věděli, že nám v družstvu haprují 2 šachovnice. Po dvou porážkách se nám podařilo konečně šťastně zvítězit nad Českými Budějovicemi „C" 3,5:2,5, dále pak přišla remíza z vyhraného zápasu s Novým Borem. Potom jsme se jako družstvo výsledkově trápili, a ke konci dne se dostavila konečně dvě vítězství po sobě jdoucí, takže po 1. dnu turnaje jsem byl s výsledkem družstva celkem spokojený. Měli jsme celkem 10 bodů, což bylo velice kvalitním příslibem do druhého dne mistrovství. Bohužel druhý hrací den pro nás začal stejně jako ten první. V 7. kole nám nasazení přisoudilo silný Liberec, se kterým jsme prohráli vysoko 1:5 a do konce turnaje jsme se už bohužel ani nenadechli, a prohráli ještě zbylá dvě kola. Na konci turnaje jsem byl trochu zklamaný, protože se nám nepodařilo ani vyrovnat loňský výsledek. Uhráli jsme o bod méně než vloni. Sestava ale byla oslabená o Erika Žejdlíka, kterému se vloni poměrně dařilo, a jeho body družstvu výrazně chyběly. Všechny zadní šachovnice se tedy o jednoho hráče posunuly dopředu a na poslední desce dostal šanci Martin Štěrba, který podával celý turnaj velice nevyrovnané výkony ale se ziskem 3,5z 9b. se vyšplhal až na 3.místo v úspěšnosti hráčů. Bohužel svým výkonem družstvo příliš nepodpořil ani Petr Zelenka, který uhrál z 9 možných bodů pouze půlku. Petr nehrál špatně bylo vidět že se snaží, ale zároveň se také promítl do hry jeho laxní přístup, který k šachům má po celý rok. Přemek zahrál lehce pod svůj průměr a příliš se nedařilo ani Marušce. Určitě bych ale chtěl vypíchnout výkony Patrika Žejdlíka (5,5) a svoji váhu jistě měl i výkon Michala Neumanna na 2. šachovnici (4b.)

Závěrem bych to asi shrnul tak, že letošní výkon byl odpovídající kvalitě družstva a náladě která v něm panovala. Nebyla úplně pohodová (zklamání ze hry Petra a ze hry a z chování Martina po celou dobu turnaje), což se na výkonu některých hráčů určitě podepsalo. Velikou pochvalu zaslouží Patrik Žejdlík, který na 1. desce bojoval s nejtěžšími soupeři, nevzdával se a bojoval do posledního dechu i v zápasech když už byl stav utkání zcela rozhodnutý a vzorně poslouchal mé kapitánské rady..... Velikým příslibem pro další ročníky soutěží družstev je ale třeba i osobní přístup Marušky Vaškové. Stává se z ní kromě velkého herního zlepšení i týmová hráčka. Neopouštěla hrající družstvo, přestože už odehrála svoji partii a stav utkání nebyl třeba zrovna příznivý, ......... čímž přispěla určitě ke zlepšení atmosféry v družstvu během celého turnaje. Na příští sezónu bude jistě oslabením i absence Přemka Osičky, který hrál mládežnické kategorie letos naposledy. Sice se mu tolik tento víkend nedařilo, ale je rovněž velice kvalitním šachovým i týmovým hráčem.

Kompletní výsledky šestičlenných družstev jsou tady.

napsal Antonín Indra

No a jak si vedly naše dvojičky ? Celkem bych řekla podle očekávání :-).

Nejvíc jsem věřila naší silné dvojici - Erik + Ondra a ukázalo se, že celkem oprávněně. Uhráli výborné 5. místo a jsem s nimi spokojená. Velká škoda byla, že na konci sobotního dne už kluci byli unavení a dostali těžké soupeře - Svitavy a Polabiny, se kterými prohráli na celé čáře. V partii Ondry s Markem Bílkem měl Ondra kvalitu navíc a pěknou pozici a přehlédnul vidličku na dámu a krále. Viděla jsem na nich obou už velkou únavu a musím říct, že odehrát šest partií v délce 2 x 40 minut v jednom dni přece jen je asi na naše nejmladší moc. Na Ondrově hře bylo vidět, že mu stále ještě chybí zkušenosti, především v koncovkách, ale to jistě doženeme a v další sezóně se na jeho výkony moc těším. Ondra uhrál pěkných 5 bodů z 9 a jsem s ním velmi spokojená. Erik nebyl zrovna v nejlepší formě, je celkem dobře, že útlum u něj nastal až teď - koncem sezóny. Pro mě nepochopitelně vyvíjel jen jednu stranu šachovnice a druhá strana mu stála bez hnutí a bez vývinu, na tuto obrovskou chybu doplatil vlastně v obou prohraných partích, a to přesto, že jsem ho na to ihned po první partii upozornila. Inu, chybami se člověk učí.  Přes prázdniny si odpočine od turnajového kolotoče a bude k neporažení :-). Erik uhrál 6,5 bodů z 9, což je moc pěkné, ale vím, že má i na víc. Kluci byli výborný tým, oba hráli zodpovědně a pomalu a snažili se ze všech sil, takže mohu jen pochválit. Erik má ještě extra pochvalu za poslední partii, kde stejně jako v předchozích prohraných partiích sehrál úplně špatně zahájení a přišel o tři pěšce, v první polovině partie se stále jen bránil různým matovým útokům, ale bojoval srdnatě a soustředěně dál, nesnažil se nabízet remízu ani nevzdal, a díky kvalitní střední hře a koncovce dovedl hru zvrátit ve svůj prospěch a nakonec vyhrál :-). Ondra s Erikem můžou tento turnaj hrát i příští rok a věřím, že pokud budou pilně trénovat a pracovat na sobě, odvezou si medaili :-)

Druhá dvojice ve složení Dan + Patrik P. byla výrazně slabší, než jsem očekávala. Patrik se snažil, hrál celkem pomalu a soustředěně, ale přesto mu trvalo dost dlouho, než se rozkoukal a začal hrát tak, jak jsem u něj zvyklá. Uhrál 4 body z 9, ale výsledek mohl být i mnohem lepší. Dan - no to byla hrůza a děs, hrál velmi zbrkle, rozdával figurky, pravidelně přišel hned v zahájení o dámu a pak už mu snaha nebyla moc platná. Prostě musí pochopit, že přemýšlet se musí od začátku partie, a ne až ve chvíli, kdy mám o dámu míň ! Uhrál jen 2 body a svému parťákovi moc k lepším výsledkům nepomohl. Dan musí zklidnit svoje neposedné ruce, sednout si na ně a táhnout figurkou, až ve chvíli, kdy si je jistý, že hraje správně. Dokud se mu to nepovede, bude dělat pořád hrubky, a to je škoda, protože talent v něm určitě je. Jejich celkové 23. místo je zklamáním určitě nejen pro mě, ale i pro ně samotné.

Třetí dvojice měla být Michal S. + Pavel, ale Pavel nakonec nejel, a tak si Michal zahrál s parťačkou ze Svitav - Terezkou Dolákovou. Michalovi se nepodařilo vyhrát ani jednou, Terezce jednou, ale myslím si, že si oba dva turnaj užili a zahráli si dosyta. Michal měl za úkol sbírat zkušenosti a to se určitě povedlo. Líbilo se mi, že hrál pomalu a bylo na něm vidět, že ho šachy baví a prohry ho neodrazují. Chce to zatnout zuby a vydržet, soustředit se na hru a pamatovat si to, co se učíme na tréninku - pak i první bodíky na turnajích přijdou.

Kompletní výsledky dvojic jsou tady.

Ještě doplním, že v sobotu večer jsme se vyřádili nejdříve na hřišti při basketu, fotbalu a vybíjené a pak jsme ještě pokračovali aktivitami - doufám, že se nikdo z našich dětí nenudil :-)

Organizace megaturnaje byla výborná, jídlo slušné (teda fronty na jídlo hodně dlouhé), ale ubytování od loňska body ztratilo - do obou chatek nám teklo, a to tak, že dost. Teče i do prostor, kde se hrálo a do vstupních hal - majitel areálu by s tím měl něco dělat, tohle už je docela průšvih a špatný stav objektu.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, - odpovědět

No mý šachy byli hodně pod průměrem minulý rok jsem na 3. šachovnici uhrál 5.5b... No jinak pěkněj víkend.