Vyhledávání

Uživatel

Sociální sítě

Spolupráce a podpora

Kategorie: Aktuality, Soutěže družstev

5. kolo KPI - Hlinsko A x Vysoké Mýto B a 5. kolo KSz - Hlinsko C x Chotěboř C

Doplněno !

V neděli 7.1.2018 jsme měli v Hlinsku zase pěknou šachovou podívanou. Doma hrálo A-čko (s kompletním základem !!)  s Vysokým Mýtem B, které hrálo se dvěma náhradníky, a  také C-čko, které hrálo s Chotěboří C. A protože  C-čko začínalo už v 9 hod. vedlo krátce po zahájení A-čka už 1:0 bodem Jardy Severýna na 3. šachovnici s Radkem Nejedlým, jedním z nadějných Chotěbořských žáků. Po další hodině už vedlo C-čko 2:0 díky výhře Luboše Stránského s dalším nadějným žákem Robertem Junem.
Bohužel Maruška na 4. šachovnici s dalším mládežníkem Klabenešem stála pod matovou hrozbou. Nakonec Maruška našla záchranu a posléze dali partii  za remizu. Na 5. desce zaznamenal po tuhých bojích pěknou výhru Pavel Říha (mám dojem, že vůbec první v soutěžích družstev, gratuluji!!!)s dalším mládežníkem Nejedlým Lukášem. Nakonec dali partii za remizu na první šachovnici zkušení šachoví harcovníci Hynek Vojanec s panem Fialou. Takže naše C-čko vyhrálo 4:1, myslím, že s výsledkem můžeme být spokojeni.
Zhruba dvě hodiny byla na šachovnicích A-čka relativní rovnováha. Pak "zavelel" k útoku Ruda Jun na 8 šachovnici, když vybojoval pěšce a pěknou hrou vylepšoval pozici. Kromě Vojty, který který musel bránit průniku pěšce na "b" sloupci a musel navíc pracně zachraňovat kvalitu a bojoval o "holý" šachový život, stál zbytek družstva víceméně vyrovnaně s malými plusy nebo mínusy. Zhruba po 3. hod. hry zvítězil pěknou kombinací Zdeněk Roušar na 6. šachovnici. Posléze Ruda Jun obětoval volného centrálního pěšce v domění, že získá naopak pěšce na "h2". Bohužel to soupeř ubránil, tak partii také vzhledem k nestejným střelcům dali za remizu. K tomu ještě musím podotknout, že Ruda nebyl zcela zdráv, hodně kašlal a navíc se mi zdálo, že má teplotu. Přejme mu, aby se brzy uzdravil.
Ale hned potom prohrál po hrubce v časové tísni Ondra Baudyš na 3. desce a hned po něm překvapivě i Mirek Pavlíček, který předtím soupeře docela "tlačil". Naštěstí v dalším průběhu hry vyhrál na 7. šachovnici Milan Adámek po pěkné kombinaci, a srovnal stav na 3:3. Ale Vojta Říha na 1. šachovnici už zjevně "vařil z vody" a po chvíli také podepisoval prohru. Potřebovali jsme, aby Jirka Tůma vyhrál a zachránil tak remizu. Za obětovanou kvalitu měl náhradou dva volné spojené pěšce v centru, jejichž průnik umně podporoval až do pozice, kterou už soupeř nedokázal bránit a vzdal. Takže nakonec těžce vybojovaná remíza A-čka, i když jsem na začátku věřil ve výhru hlavně proto, že my jsme byli komplet a soupeři se dvěma náhradníky. Takže k záchraně v KPI jen krůček.

A teď ještě navíc "bonus", vyjádření jednotlivých šachistů ke svým partiím:

2. šachovnice - Jirka Tůma - poziční obětí kvality jsem získal aktivní hru, kterou jsem posléze přidal i pěšce. Ve finále jsem prosazoval pomocí střelce dva volné pěšce proti věži, které soupeř nedokázal zadržet.

3. šachovnice - Ondřej Baudyš - ve své časové tísni jsem se pustil do nekorektní kombinace a soupeř mě trestal a bohužel ....

4. šachovnice - Michal Hanus - Přijel jsem o půl hodiny později, tak jsem byl trochu nervozní. Naštěstí soupeř zahrál výměnou variantu Francie, kterou dobře znám, takže po nějaké době byla jak rovná pozice, tak i čas. Bohužel jsem v pozici neviděl žádnoiu výhodu, tak jsem přijal soupeřovu nabídku remizy.

5. šachovnice - Mirek Pavlíček - Příprava vyšla vniveč, místo Lipavského přišel Kučera a tak jsem celkem pevnou a na pohled  i pěknou pozici. Asi jsem měl nabídnout při přechodu do koncovky remizu, ale místo toho jsem to přepísknul s iniciativou a ztratil floka, což bylo rozhodující v nastálé koňské koncovce.

6. šachovnice - Zdeněk Roušar - Soupeř v rovné pozici nekorektně obětoval lehkou figuru. Poté to byla již jen otázka nesložité techniky.

7. šachovnice - Milan Adámek - Soupeř zahrál zahájení svérázně, ale nic jsem nevymyslel, jen ztratil čas. Až v závěru partie jsem se dostal ke hře na volném sloupci a soupeř mi pomohl.

8. šachovnice - Rudolf Jun - Hrála se sicilská a můj soupeř ji nehrál přesně proto jsem získal pěšce ale v koncovce pěšec nehrál roli a po boji jsem musel přijmout remízu.

SO Hlinsko
SK Vysoke Myto B
Říha Vojtěch Z 2110 0 - 1 2323 Sabol Marian V Z
Tůma Jiří H Z 2272 1 - 0 2122 Kosek Jiří V Z
Baudyš Ondřej Z 2191 0 - 1 2090 Ptáček Luboš V Z
Hanus Michal Z 1990 ½ - ½ 1927 Lipavský Dušan Z
Pavlíček Miroslav H Z 2022 0 - 1 1923 Kučera Jan Z
Roušar Zdeněk Z 1930 1 - 0 1709 Podgorný Radim Z
Adámek Milan Z 1880 1 - 0 1754 Marinov Peter
Jun Rudolf H Z 2006 ½ - ½ 1744 Ptáček Miloslav

4 - 4
SO Hlinsko C
TJ CHS Chotebor C
Vojanec Hynek Z 1637 ½ - ½ 1852 Fiala Milan V Z
Stránský Luboš Z 1564 1 - 0 1237 Jun Robert Z
Severýn Jaromír Z 1407 1 - 0 1303 Nejedlý Radek Z
Vašková Marie Z 1391 ½ - ½ 1454 Klabeneš Petr
Říha Pavel 0 1 - 0 1140 Nejedlý Lukáš

4 - 1

Hynek
S bílými jsem dosáhl ve střední hře nepatrné poziční výhody, kterou jsem v koncovce nedokázal využít.
Luboš
Bílý hrál útočně a poměrně rychle. Na celou partii potřeboval pouze dvě minuty. Ve střední hře se ale dopustil několika chybných tahů, černý získal značnou převahu materiálu a zvítězil.
Jarda
Po vcelku dobrém zahájení soupeř udělal chybu, když doufal, že otevře sloupec "a". Od té doby jsem musel útočit a doufat, že se soupeř nedostane do hry. Nakonec po ztrátě několika pěšců a věže soupeř po několika tazích vzdal.
Maruška
Chvíli to vypadalo, že soupeř dostane mat, ale nakonec jsem byla pod matem já a partie skončila remízou.
Pavel
Hra byla asi vyrovnaná. Po dvacátem tahu ztratil soupeř střelce, který byl ve vazbě s dámou. Tuto výhodu jsem nedokázal efektivně využít. Koncovka byla až příliš napínavá, nakonec jsem ale prosadil volného pěšce a soupeř se po několika tazích vzdal.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.