Vyhledávání

Uživatel

Sociální sítě

Spolupráce a podpora

Kategorie: Aktuality, Soutěže družstev

4. kolo KPI - Chrudim A x Hlinsko A

článek napsal Ondra Baudyš - díky

Výlet do Chrudimi.

Ve čtvrtém kole KP1 jsme zavítali do Chrudimi, kde nás čekal dosud stoprocentní leader soutěže. Sami jsme díky skvělému skóre byli na druhém místě tabulky. Měli jsme zajímavou logistiku. Jedno auto Jirky Tůmy z Prahy přes Opočno. Druhé auto jsem řídil já od Lídlu. Ruda Jun mě v autě trochu znepokojil, protože nevěděl nejenom svého pravděpodobného soupeře, ale ani desku, na které hraje. Když zjistil, že má bílé, tak se uklidnil, že to bude v pohodě. Honza Zámečník byl natěšený a rád, že se vešel do sestavy a doufal, že nepotká Zbyňka Linharta na osmé desce. Vojta Říha věděl, že ho čeká na první desce jeho bývalý trenér a excelentní hráč Pavel Němec.

Chrudim je dozajista po generace tradičním rivalem Hlinska, ale také nás pojí přátelské vazby, protože jak nám domácí po příjezdu připomněli, tak hned 4 hráči naší základní sestavy v minulosti hráli i za Chrudim. Původně jsem se těšil na vyrovnaný zápas, ale objektivně vzato se ukázalo, že Chrudim je na tom aktuálně šachově mnohem lépe. Silná sestava s výbornou docházkou, oddílový přebor, domácí zodpovědná příprava a třeba i takové detaily, jakým je rozestavění stolů, kdy hosté sedí v rámci hrací plochy jakoby uvnitř a domácí zvenku, což psychologicky působí dojmem „obklíčení". :-)

Výsledek okomentuji po jednotlivých deskách.

1. Deska Vojta prohrál s Pavlem Němcem, kdy jsem měl dojem, že celou dobu má Pavel Němec partii pod kontrolou. Zdálo se mi, že Vojta musel dost čarovat, aby skončila jeho pozice s pěšcem méně v koncovce jezdce proti střelci při pěšcích na obou křídlech, což nedává mnoho šancí na remízu.

2. Deska Jirka Tůma se bílými moc snažil o iniciativu. Jeho soupeř hrál od začátku s remízou v očích a nabízel ji cca 5x. První 2 nebo 3 nabídky jsem Jirkovi doporučil odmítnout, u těch dalších už bylo o zápase rozhodnuto. Jirkovi chyběl kousek k vítezství, ale nakonec to byla remíza v koncovce nestejných střelců.

3. Deska hrál jsem černými s Tomášem Trhalem. Nějaké jeho partie jsem měl přehrané a zahájení jsem ustál dobře. Pak přišla jako obvykle moje slabší pasáž, kdy několik tahů po sobě přemýšlím co tah to deset minut a v horší koncovce s méně než minutou na hodinách jsem partii odevzdal defakto až do matu. Ostuda. :-(

4. Deska Michal Hanus hrál bílými s Robertem Hlaváčkem. S trochu horší pěšcovou strukturou přešel Michal do věžové koncovky, kterou odevzdal poměrně rychle i vzhledem k tomu, že Robert měl časovou tíseň. Michal nabízel remízu, kterou soupeř odmítal. Nutno přiznat, že Robert je hráč vysokých kvalit, které prokázal.

5. Deska Milan Adámek se bránil černými tlaku Jaromíra Kryse ml. Myslel jsem si, že Milan prohraje možná jako první, nakonec partii ustál a skončilo to pěknou remízou.

6. Deska Ruda Jun hrál bílými se Slávkem Kokešem, který je za Chrudim zřejmě nejvíce bodujícím hráčem posledních sezón. Ruda v zahájení ztratil pěšce, následoval druhý, kvalita a naše první prohra. Slávek říkal, že se na partii a na soupeře pečlivě připravoval a zvolil variantu, která mu přinesla úspěch.

7. Deska Ondra Novotný dohrával poslední. Bránil se černými statečně Zbyňku Linhartovi. Nakonec zvolil sebevražedné otevření hry, když vítězství soupeře bylo v nedohlednu a zaknihoval tedy prohru.

8. Deska Honza Zámečník sehrál velmi pěknou partii s mladým soupeřem. Svoji aktivitu přeměnil v materiální i poziční výhodu a byl naším jediným hráčem, který vyhrál. Krásná práce.

Celkově tedy 6:2 pro Chrudim. Nezbývá než gratulovat vítězům a popřát jim hodně štěstí v dalších kolech při boji o postup.

Máme za sebou 4 kola a stále pěkných 6 bodů v tabulce. Pro záchranu je potřeba 12 až 15 bodů. Zbývá nám na uhrání 6-9 bodů celkem 7 kol. Určitě tam jsou hratelní soupeři, když se dobře sejdeme. Bylo by škoda soutěž neudržet. Navíc máme za sebou prvního, zatím neporažené Zaječice a Bohemia Pardubice, které bodovali v každém zápase, kromě zápasu s námi. Doma nám to jde lépe, tak zkusme se dobře sejít hned příště po Vánocích na Vysoké Mýto B.

Snad všichni dojeli v pořádku.

Hezké svátky všem.

O. Baudyš

TJ SO Chrudim
SO Hlinsko
Němec Pavel Z 2213 1 - 0 2138 Říha Vojtěch Z
Komárek David H Z 2155 ½ - ½ 2261 Tůma Jiří H Z
Trhal Tomáš H Z 2070 1 - 0 2219 Baudyš Ondřej Z
Hlaváček Robert Z 2154 1 - 0 1982 Hanus Michal Z
Krys Jaromír Z 2017 ½ - ½ 1890 Adámek Milan Z
Kokeš Bohuslav Z 1985 1 - 0 2013 Jun Rudolf H Z
Linhart Zbyněk Z 1953 1 - 0 1704 Novotný Ondřej
Chvojka Jan 1615 0 - 1 1843 Zámečník Jan

6 - 2

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, postřehy nepřítomného odpovědět

V prvé řadě bych chtěl poděkovat oběma šoférům ,kteří netradiční dopravu v těžkých podmínkách dobře zvládli. Děkuji také Ondrovi Baudyšovi ,že za mne odkoučoval zápas.A v neposlední řadě děkuji všem zúčastněným za bojovný výkon. Konečný výsledek sice nevypadá opticky moc dobře ,ale musíme si uvědomit kvalitu soupeře.Ještě předloni hráli druhou ligu a předtím dva roky dokonce dvě sezony ligu první.Z jejich letošního účinkování je patrné,že stabilně hraje 7 lidí z první osmičky a na 8 šachovnici střídají mladé hráče,aby se "otrkali".Pro nás je důležité scházet se v co nejsilnější sestavě,předběžně po Novém roce bude častěji nastupovat Mirek Pavlíček,a snad budou vycházet směny lépe i Zdeňkovi Roušarovi.Takže věřím,že nějaké výhry na záchranu ještě zvládneme.