Vyhledávání

Uživatel

Sociální sítě

Spolupráce a podpora

Kategorie: Aktuality, Soutěže družstev

KSZ - 1. kolo finále A : 2222 ŠK Polabiny "I" x ŠO Hlinsko "B", Polabiny, 14.2.2016

Z původně nominované základní sestavy se postupně omluvili jak Roman Pešek z pracovních důvodů, tak i Slávek kvůli karanténě v lázních a já musel doplňovat sestavu tak, aby nebyla příliš oslabená v boji o postup. To se mi nakonec podařilo, a ochotně vypomohl další volný hráč z A-čka Hynek Vojanec a z dalších náhradníků opora družstva Luboš Štorek (který má z dosavadního průběhu zisk 5 bodů z 5  zápasů). Kompletnost družstva obětavě doma jistil na telefonu Luboš Stránský pro případ nenadálého výpadku někoho ze sestavy. Bezpečnou jízdou nás zavezl Hynek až do Polabin, a do restaurace  jsme dorazili akorát k zahájení. Byl tam pořádný "rumraich", protože tam proti sobě bojovalo hned 8 pětičlených družstev a k tomu se ještě v salonku hrálo utkání 1. ligy. Proti nám za Polabiny I nastoupily 4 dětí s jedním dospělým (s tím hrál Vojta na první desce). Ještě v autě jsem upozorňoval naše hráče, že tam budou malí talentovaní šachisté, kteří když si nedáme pozor, dokážou i docela šachově "kousat".
Asi dvě hodiny po zahájení hry byly kupodivu pozice vyvážené, kluci bojovali jako lvi a my jsme museli bojovat opatrně o políčka, abychom při nějaké kombinaci neztratili zbytečně materiál. První praskla pozice nadějnému Stočkovi, který do té doby nechyboval. Podařilo se mi obsadit volný sloupec "e", kde měl na e8 věž, chráněnou věží na h8. Místo vynucené výměny, která by pro mě přestavovala pouze poziční výhodu chránil věž králem na d7 a po mém šachu jezdcem musel král odstoupit od věže a já zaznamenal čistý zisk věže. A protože potom ještě soupeř v šoku udělal řadu chyb, partie byla brzy ukončena.
To už jsem se díval vedle na Ondru, kde provedl drtivý útok těžkými figurami v kombinaci s jezdcem  na "g a h "sloupci. Radost pohledět, partie byla ukončena chvilku po mé. Vedli jsme dva nula a ostatní se mohli zklidnit a bojovat o další body.
Bohužel se něco stalo na Hynkově šachovnici, kde Hynek nedal na mé varování a asi soupeře podcenil. Prý vznikla pozice, kde Hynek mohl zdánlivě získat figuru. Bohužel to byl od malého soupeře "špek". Naopak figuru ztratil. Nevypadalo to dobře.
Když jsem se podíval na zbylé 2  partie, nebyla nikde patrna žádná výhoda, která by zajistila rozhodující výhru. Tak mi nezbývalo, než věřit, že naši neudělají hrubku a aspoň zremizují. Byl to pěkný adrenalin. V místnosti byl vydýchaný vzduch a strašné vedro, venku bylo jarní počasí. Tak jsme s Ondrou vyrazili před restauraci, aby jsme se nadýchali čerstvého vzduchu .
Po návratu mě informoval Vojta, že dal partii za remizu, aby jistil výsledek a  protože neviděl cestu k výhře. Byla to typická" plochá" pozice  A ještě mě informoval, že Hynek by to mohl zremizovat.
Šel jsem se podívat. K mému příjemnému překvapení měl Hynek pozici, kterou už bych si troufal vyhrát. Krále měl soupeř odříznutého na 8 řadě věží, a i když měl soupeř věž a jezdce a jen jednoho pěšce, Hynek měl proti jeho pěšci své 4 spojené pěšce. A to už Hynek dokázal dotlačit pěšce a krále na 6.řadu a následoval nekompromisní mat na 8.řadě.
Vedeme 0,5:3,5 a Luboš postupně získává jedno políčko za druhým, až soupeře umačká a ten partii vzdává. Byl to adrenalin s dobrým koncem. Děkuji touto cestou za výborný výkon, obvzlášť Hynkovi, že nehodil po ztrátě figury flintu do žita a dokázal vybojovat důležitou výhru. A tak jsme dojeli do Hlinska v 15 hod. spokojeni, že  stále držíme první místo ve finále KS Západ A.

2222 ŠK Polabiny I ŠO Hlinsko B
Pelcl Luděk 1671F ½ - ½ 1914F Říha Vojtěch (V)
Stoček Martin 1238F 0 - 1 1772F Londin Milan
Pelcl Robin 1108N 0 - 1 1417F Novotný Ondřej
Juchelka Marek 1341F 0 - 1 1620F Vojanec Hynek (V)
Půlpán Ondřej 1363F 0 - 1 1626F Štorek Luboš

½ :

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.