Vyhledávání

Uživatel

Sociální sítě

Spolupráce a podpora

Kategorie: Aktuality, Soutěže družstev

6. kolo KSZ, 17.1.2016 - Derby: Hlinsko "C" - Hlinsko "B" aneb "naděje umírá poslední" !!

Když jsem se v období klidu vánoc díval se zalíbením na tabulku KS západ B, kde naše B-čko bylo první před posledními dvěma koly, padl mi zrak na závěr tabulky, kde naše C-čko bylo předposlední se 2 remizami. Mé matematické podvědomí začlo počítat, jestli ještě má C-čko šanci probojovat  se do čtyřčlené finálové skupiny. Vyšlo mi, že pokud vyhraje s B-čkem v předposledním kole a potom ještě v posledním kole s Miřeticemi, mohli by se do finále dostat. Přitom B-čko už mělo s 12 body postup jistý. Také proto jsem na derby s vyjímkou Ondry Novotného na první šachovnici nominoval náhradníky, z nich někteří dostali první příležitost startu za B-čko. Bohužel  možnost  vítězství v derby C-čko promarnilo tím, že nenastoupilo v nejsilnější sestavě a  také s náhradníky dosáhlo jen na remízu. Bojovný zápas po celou dobu sledovali tři diváci,  všechno členové B-čka, kteří přišli povzbudit v boji své zástupce - já jako kapitán, Vojta Říha (ten taky trochu jako syn svého tátu, bojujícího v řadách soupeřů) a Luboš Štorek. Občas, když nás něco zaujalo, šli jsme si to sdělit do vedlejší místnosti.

A teď k zápasu - na 1. šachovnici se utkali kamarádi z prvoligového mládežnického týmu Míša Ročňák s bílými a Ondra Novotný s černými figurami. Zhruba po hodině vyrovnané hry získal Ondra pěšce a dál se snažil uplatnit tuto výhodu.
Na druhé šachovnici Zdeněk Ročňák s černými se bránil útoku bílých figur Petra Vaška. Přes snahu obou o získání nějaké výhody byla pozice vyvážená.
Na třetí šachovnici byl další duel prvoligových mládežníků. S bílými figurami Patrik Pešek útočil na černé Petra Zelenky. Přitom se Petrovi asi po hodině hry podařilo dát do vazby jezdce na dámu.
Na čtvrté šachovnici ještě relativně šachově nezkušený Pavel Říha se s černými figurami bránil jednomu z našich nejmladších šachistů Adamovi Zelenkovi, který ale už přes své mládí patří k těm zkušenějším. Adamovi se asi po hodině hry podařilo pěknou kombinací získat pěšce a hledal nějakou cestu k výhře.
Na páté šachovnici hrál dospělý nováček Luboš Stránský s černými za B-čko proti našemu nejmenšímu (a zároveň i nejtalentovanějšímu) žáčkovi Martinu Jakubu Peškovi. Tam asi také po hodině hry získal Luboš pěšce a zesiloval pozici.
Někdy poté jsme si šli (tři diváci) popovídat o situaci na třetí šachovnici, kde se rýsoval zisk jezdce pro Petra Zelenku. Já jsem to bral jako hotovou věc, bohužel měl pravdu Vojta, který mě upozornil na to, že Petr může "vlézt" Patrikovi pod vidle na dámu a krále (nevynuceně). Tomu jsem odmítal věřit. Někdy v tu dobu za mnou přišel Petr Vašek s informací, že mu byla nabídnuta Zdeňkem remiza v remizovém postavení a že na všech ostatních šachovnicích stojí B-čko lépe. Tak jsem remízu jako kapitán odsouhlasil. Bohužel když jsme se po diskusi vrátili do hrací místnosti, zrovna ztratil Petr Zelenka dámu (asi ho Patrik zhypnotizoval?!?!), čímž dal za pravdu Vojtovi . V podstatě bez věže se snažil ještě  zoufale bojovat, aby nakonec podepsal prohru - skoro jako pravidlo v hokeji: nedáš - dostaneš.
Potom na páté šachovnici získal Luboš další pěšce a jako zkušený borec získal pro družstvo vyrovnávací bod.
Drama se odehrávalo na čtvrté šachovnici, kde Pavel zaútočil svým králem na Adamovy pěšce a přitom vlezl do matové pasti. Když jsem viděl, že Adam ve skoro zablokované pozici obětoval pěšce tahem c4, byl jsem přesvědčen, že to udělal proto, aby uvolnil třetí řadu pro svou věž s dalším vynuceným dvoutahovým matem. Proto mě potom překvapil svým dalším blokovacím tahem c3 a partie potom byla dána za remízu. Pravdou je, že v tu chvíli viděl ten mat málokdo. Nakonec se kamarádi na první desce domluvili taky na remize a tím uzavřeli celkové skore.
Domů jsem odcházel se smíšenými pocity.
Jako divák jsem si zápas "užil". Jako kapitána mě mrzela zbytečná prohra Petra a po pěkném výkonu jenom remiza Adama, když neviděl dvoutahový mat. Jako člena oddílu mě mrzela i celková remiza, protože jsem byl přesvědčen, že C-čko tím ztratilo šanci se dostat do finálové čtyřky.
Večer mě ale čekalo příjemné  překvapení - všichni uchazeči o finále také nedopadli nejlépe a z toho vyplývá, že C-čku zůstala šance se do finále dostat, ale jen za předpokladů v posledním kole:
1. musí vyhrát s Miřeticemi.
2. my, tzn. B-čko musíme vyhrát s Krucemburkem
3. Chrudim nesmí prohrát s Krounou

Tomu musí odpovídat sestavy a dobří hráči C-čka jako B.Štěrba, J.Londinová a další nesmí zůstat stranou rozhodující bitvy. Já věřím,že se mi podaří postavit dát dohromady i vítězné B-čko a na splnění třetí podmínky se musíme spoléhnout na hráče Chrudimi (ani oni ještě nemají se 7.body postup jistý) a vyšší moc. Takže 31.1. se bude "lámat chleba" a držím palce,aby se to povedlo.


Jinak ještě děkuji touto  všem hráčům B-družstva za statečný boj a že takto oslabené družstvo dokázalo uhrát remízu .

ŠO Hlinsko C ŠO Hlinsko B
Ročňák Michal 1650F ½ - ½ 1417F Novotný Ondřej
Ročňák Zdeněk 1355F ½ - ½ 1466F Vašek Petr
Pešek Patrik 1435F 1 - 0 1259N Zelenka Petr
Říha Pavel
½ - ½ 1159N Zelenka Adam
Pešek Martin Jakub 1084N 0 - 1
Stránský Luboš

:

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.