Sociální sítě

Spolupráce a podpora

Kategorie: Aktuality

1. kvalifikace HD14 a HD16, Polička, 14.11.2015

Minulou sobotu jsme podnikli šachový výlet do Poličky. Jelo nás jako kobylek, plná 2 auta, tedy dohromady 8 dětských kusů. Konala se tam 1. kvalifikace těch starších kategorií HD14 a 16. Na akci vyrazilo kompletní prvoligové družstvo, a ještě nějací malí....

Do kategorií jsme přispívali přesně polovinou zúčastněných, tedy 4 ve starší a 4 v mladší kategorii. V obou jsme měli svá želízka v ohni, když ve starších hráli Vojta, Maruška, Petr, Patrik. A v mladší kategorii jsme sázeli především na Míšu s Ondrou. Oba malí Martinové jeli spíše sbírat turnajové zkušenosti.

V Kategorii HD14 se podle očekávání začali prosazovat naši Ondra s Míšou... Procházeli oba turnajem jako nůž máslem, až narazili ve 4. kole na sebe. Partii vyhrál Ondra, a stal se tak jediným 100% hráčem turnaje. Míša měl tedy o bod méně, ale stále se držel v 1. vlně pronásledovatelů Ondry. Oba naši chlapci hráli minulý týden v sobotu velice pěkné šachy, a tak 2 kola před koncem zaujímali první dvě místa v turnaji. Míšovi se na poslední dvě kola podařila uhrát už jen půlka, takže on nakonec obsadil tuším 11. místo celkově, se ziskem 4,5 bodu. Ondra však zbylé soupeře porazil, a suverénně celý turnaj vyhrál se ziskem 7/7, za což mu patří veliká pochvala. Když vzpomenu ještě zbylé 2 naše účastníky, oba Martiny, tak u Martina Peška, to byla tako velice zbrklá hra která stačila na 3 body. Jeden z našich nováčků, Martin Janoušek, byl na šachovém turnaji úplně poprvé, a pro něho to byl doslova křest ohněm. Tento chlapec má tu smůlu, že věkem již do kategorie HD14 spadá, a šachy hraje teprve 2 měsíce. Ostatní, kteří tuto kategorii hrají, už toho ze šachu znají mnohem více než náš Martin, a mají více hráčských zkušeností. Pro mne je to ale asi největší hrdina, protože navzdory tomu, že nevyhrál jedinou partii, neviděl jsem ho ani po jediné brečet, dokonce ho musím pochválit, že sám přišel na to, že zkusí nabídnout soupeři remízu. Soupeř nabídku přijal, a tak náš Martin alespoň neodjížděl z turnaje s nulou... V jeho případě nás tam čeká ještě hodně šachové práce, ale tak je tomu u všech nováčků. Martin je velice chytrý kluk, je důležité, aby u šachu vydržel a tento těžký začátek překousl, určitě další turnaj bude již lepší....

Podrobné výsledky jsou tady.

Kategorie HD16 byla obsazena střídměji, nicméně o to těžší bylo v celém turnaji cokoliv uhrát. Vsázeli jsme tam především na našeho Vojtu, ale překvapit mohli i naši ostatní.... Celý turnaj měl jednoho velikého favorita, kterým byl Matěj Půlpán z Polabin, s elem téměř 2000 b. Ale ani on nezahájil turnaj nejlépe, protože prohrál hned v 1. kole, s jakýmsi Mackem z Rapidu Pardubice. Proto celé toto klání bylo velice otevřené, a zamotané zároveň do posledních kol. Půlpán nakonec i přes porážku v 1. kole celý turnaj vyhrál, avšak za ním se rozpoutala veliká bitva o další umístění. Velice pěkné šachy toho dne hrál třeba Petr, ale i Maruška. Vojtovi se v sobotu zrovna nedařilo, ale i tak svou výkonností byl schopen míchat turnajovým pořadím. Vůbec nebyla nouze o překvapivé výsledky, když třeba náš Petr, porazil Jirouška, či vítězství Marušky nad Bouchalem, pouze s králem a koněm, proti králi, koni a čtyřem pěšcům. Co se týče ještě těch překvapivých výsledků tak zajímavé byly i Vojtovy ztráty s Jirouškem, (0) a Bílkem (1/2). Bylo jich tam tentokrát hodně i od ostatních hráčů, a tak o konečném pořadí rozhodovalo až poslední kolo. Je třeba říci, že skvělý turnaj odehrála Maruška, s Petrem, Vojta zůstal trochu za očekáváním, a Patrik předvedl svůj průměrný výkon.

Podrobné výsledky jsou tu.

Závěrem bych chtěl říci, že máme za sebou skvělou sobotu, které nasadil zlatou korunu Ondra svým vítězstvím a i s ostatními našimi dětmi jsem byl spokojený.