Vyhledávání

Uživatel

Sociální sítě

Spolupráce a podpora

Kategorie: Aktuality, Soutěže družstev

2. kolo KSZ - Hlinsko B x Chrudim C, Hlinsko, 1.11.2015

1.listopadu jsme hráli doma 2. kolo Krajské soutěže západ, skupina B, a to B-čko s Chrudimí C a C-čko s Krucemburkem. Chrudim C jsme si po prvním kole vytipovali jako nejvážnějšího kandidáta v boji o čtyřčlenné finále.
Proto jsem se před zápasem snažil dát dohromady co nejlepší sestavu.
Bohužel jsem nemohl počítat s naší první deskou Vojtou Říhou, který hrál velmi úspěšně na M Čech, kde skončil na 3. místě i přes ztrátu kontumačního bodu na začátku turnaje, a u kterého jsme nevěděli, zda bude moci nastoupit do zápasu po tak náročném turnaji. Stejná situace byla i s dalším členem základní sestavy Ondřejem Novotným, který se také účastnil na M Čech.
Bohužel jsem nemohl počítat ani s dalším členem základní sestavy Romanem Peškem, kterému bohužel kolidují termíny soutěže s povinností doprovázet mladšího syna na hokejové zápasy.
Navíc jsem původně neměl hrát ani já, který jsem dozoroval své dva vnuky na Mistovství Moravy a Slezska v Koutech, které trvalo až do neděle. Nakonec mě v sobotu odpolene vystřídal u vnuků v Koutech jejich táta Milan, a tak oslabení našeho družstva nebylo až  tak dramatické, jak to na začátku vypadalo. Podařilo se mi zmobilizovat silné náhradníky Hynka Vojance a Luboše Štorka a první šachovou příležitost hrát za družstvo jsem dal nejnovější "akvizici" našeho oddílu Luboši Stránskému (který se objevil poprvé na oslavách 90 let Hlinckého šachu), jehož výkony na tréninku dávaly vědět, že by mohl družstvo posílit. Soupeři přijeli téměř v nejsilnější sestavě, jen na páté desce hrál náhradník.
Když jsem poprvé po začátku šel obejít šachovnice, protože jsem na své šachovnici s Bohoušem Němcem dosáhl poziční výhody s černými figurami, kdy jsem měl dvojici střelců  proti střelci a jezdci a navíc měl soupeř izolovaného dvojpěšce na g sloupci a dvojpěšce na e sloupci, stáli jsme kupodivu velmi dobře. Zadní dvě desky byly "přivyhrané" a na první a třetí desce stáli oba naši s bílými figurami aktivně a s lepšími šancemi na výhru. Podíval jsem se i vedle na naše C-čko, které v té době taky vypadalo lépe než soupeř. Spokojen jsem se vrátil ke své šachovnici a  hledal jsem cestu k výhře, jak uplatnit poziční výhody. Věděl jsem, že soupeř má o 100 bodů vyšší ELO a že to nebude snadné a že mě může někde i nepříjemně nachytat. Navíc byl venku krásný den a já po své desetidenní nepřítomnosti  jsem slíbil, že přijdu co nejspíš domů, abychom mohli na zahradě dohnat zameškané práce. Proto, když jsem nenašel žádnou snadnou cestu k výhře, nabídnul jsem soupeři s ohledem na výše popsanou situaci remizu a očekával jsem, že ji s radostí a úlevou přijme. Na soupeři bylo vidět, že se mu nabídka líbí, ale šel se ještě zeptat kapitána a který poté rozhodl (dle mého názoru chybně, protože pozice na výhru pro bílé figury rozhodně nebyla) , že ještě musí zkusit hrát. Tak jsem se zapřemýšlel a objevil jsem čtyřtahovou kombinaci, kde nebyla moc vidět ztráta figury, naopak to vypadalo na první pohed na zisk pěšce a rozpad celé struktury pěšců pro mé figury. K mému potěšení soupeř do toho šel a když jsem dobral figuru, byl nepříjemně překvapen. Ale potom je houževnatě bojoval a v koncovce ještě připravil pěknou patovou vějičku, kterou jsem naštěstí uhlídal. Někdy během mého závěru už vyhrál Luboš Stránský a z toho jem měl největší radost, protože to byl jeho první zápas za družstva. Vedli jsme 2:0 a když jsem uslyšel nějaký hluk od třetí šachovnice, šel jsem se podívat a Hynek právě získl 3. rozhodující vítězný bod. A Luboš Štorek už stál jasně na výhru a Slávek měl stále aktivnější pozici. Poprosil jsem rozhodčího Tondu Indru, aby dohlédl na konec zápasu a nechal podepsat výsledkové listiny. Spokojeně jsem si prohlédl i 2. šachovnici u sousedů, kde stál náš Bohouš Štěrba velmi nadějně  a za stavu 2:2 to vypadalo, že i naše C-čko by mohlo vyhrát.
Odcházel jsem před 12 hodinou velmi spokojen a pln energie udělat něco na zahradě. Po návratu ze zahrady jsem se dozvěděl, že Slávkův soupeř na první desce odolal jeho náporu a jako čestný úspěch odvezl do Chrudimi aspoň půlbod. Naopak mě zklamala prohra Bohouše a tím i družstva, co se v jeho partii zvrtlo se doufám dozvím na treninku. Ještě i touto cestou děkuji účastníkům zápasu s Chrudimí za výborný výkon proti favoritovi, vždyť jsme hráli bez tří členů základní sestavy a zvítězili 4,5:0,5.

ŠO Hlinsko B TJ ŠO Chrudim C
Dvořák Slavomil (V) 1846F ½ - ½ 1966F Linhart Zbyněk (V)
Londin Milan 1767F 1 - 0 1864F Němec Bohumil (V)
Vojanec Hynek (V) 1609F 1 - 0 1573F Sokol Pavel
Štorek Luboš 1626F 1 - 0 1161N Chvojka Jan
Stránský Luboš
1 - 0
Salaquarda Petr

: ½

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.