Vyhledávání

Uživatel

Sociální sítě

Spolupráce a podpora

Kategorie: Aktuality

9. kolo KPIIZ - ŠO Hlinsko "A " x Jiskra Heřmanův Městec a ŠO Hlinsko "B" x 2222 ŠK Polabiny "D", Hlinsko, 15.3.2015

V neděli 15.3.2015 k nám na 9.kolo KPII-západ zavítal ještě loňský účastník KPI -družstvo Heřmanova Městce.
Pro nás dosti nešťastný průběh zápasu se nakonec změnil v závěru na velmi zajímavý souboj v posledních 4 partiích s pro nás opět smolným výsledkem - zaknihovaná prohra 3,5:4,5.
Tentokrát jsem toho moc neviděl na ostatních šachovnicích, protože jsem měl dost svých problémů a chyběl mi čas. Ale zkusím dát tomu dramatu nějakou chronologii.
Poměrně brzo jsme prohrávali sice 0:2, aspoň mi se to zdálo, přitom to bylo asi po třech hodinách hry na 5.a 6. šachovnici. Soupeři byli tentokrát nad síly našich šachových "nováčků", obvzlášť známá kraťasová a vlasatá rozevlátá postava Jenda Hon, se kterým jsem i já v některém z minulých ročníků dokázal prohrát  a který našemu Jardovi Severýnovi nedal šanci.
O něco déle se držel Roman Pešek na 5. šachovnici, zdálo se mi, že stojí docela dobře. Bohužel "pustil" soupeři volný sloupec, po kterém pronikla soupeřova věž do Romanovy pozice, což bylo v situaci nechráněného krále smrtící.
Na dalších šachovnicích to ještě vypadalo dobře, jen já jsem jen těžce odolával útoku bílých figur.  Někdy v té době se mě přišel zeptat Luboš Štorek, zda může dát soupeři remizu. Obešel jsem tedy šachovnice a protože Jirka Šťulík začal stát nějak podezřele a i po zhodnocení pozice Luboše Š. jako mírně lepší, dal jsem mu pokyn, že musí hrát na výhru, což Luboš nakonec zkušeně uplatnil.
Potom jsem ale  zaslechl "lamentování" Luboše Jandy, který jakoby přes kopírák pronesl slova z Chotěboře "ale vždyť já jsem to měl vyhrané", která  vystihovala pravý stav věcí, kde už měl sice  věžku navíc, ale partii prohrál.
Bohužel hned nato vzdává svou partii jindy jistá opora družstva Jirka Šťulík.
A soupeři mají už 4 body. Ještě před Lubošovou prohrou jsem zkusil nabídnout svému soupeři a zároveň kapitánu družstva Heřmaňáku remízu, protože se mi zdálo, že jsem jakž takž vyrovnal hry a byl jsem přesvědčen, že má případná remíza by stačila na naši výhru 4,5:3,5. Soupeř odmítl, protože chtěl uplatnit výhodu po výměnách těžkých figur dvojice střelců, která mu zbyla po výměně proti mému černopolnému střelci a jezdci. Také se mu to bohužel podařilo a ztratil jsem bez náhrady důležitého pěšce (a navíc potřeboval vyhrát, aby družstvo neprohrálo).
Mezitím se změnila celková situace v náš neprospěch a soupeř mi nabídl remízu, kterou jsem s ohledem na celkový výsledek nechtěl zase  já  přijmout a zkusil jsem bojovat s pěšcem méně o výhru. Na dámském křídle  se mi  podařil průnik pěšce až na třetí řadu a soupeř musel dát svého bělopolného střelce za mého jezdce a vznikla pozice, kdy bílý král  nemohl na mého postouplého pěšce. V jednom okamžiku sice udělal soupeř zdánlivou chybu a já jsem mohl za tohoto pěšce získat střelce, ale v podstatě to byl pokus o léčku, protože při mých případných nepřesných tazích by mi soupeř "chytil" mého střelce při loupeži jeho h-pěšce  a vznikla by vyhraná koncovka s pěšcem navíc pro něj, (při mých nejlepších tazích by stejně nešla vyhrát, protože jsem neměl "koncového" střelce) a po půlhodině mého lavírování a nakonec vynucených opakovaných tazích  jsem jako poslední musel ukončit zápas remízou a prohrou družstva.
Během této půlhodinky ještě vyhráli Bohouš Štěrba na 8. desce a Zdeněk Roušar zkušeným uplatněním pěšce navíc na 1. desce. Musím přiznat, že Zdeňkovu partii jsem viděl až na závěr a z Bohoušovy partie jsem neviděl skoro nic. Chci ještě touto cestou poděkovat za bojovný výkon všech zůčastněných. Když jsem zkusil udělat rozbor našich výsledků, je zřejmé, že velkou roli hraje posun desek při nenastoupení předních šachistů a hráč, který by při posunu o dvě desky dozadu se slabším  soupeřem remizoval nebo vyhrál, s lepším soupeřem naopak  prohraje. To byl i tentokrát náš případ a taky proto jsme na 2. až 6. desce uhráli dohromady pouhý půlbod. I přesto jsme ale měli vítězství opět na dosah.

Naše B-družstvo má s účastí šachistů podstatně větší problém. I tentokrát dával kapitán Petr Vašek dohromady 8 šachistů na zápas jen s velkými problémy. Nakonec se ale ukázal jako kapitán šťastnější, protože jeho boj o záchranu výsledku družstva jsem měl možnost sledovat a na rozdíl ode mne se mu podařilo v poslední partii vyhrát a zajistil tak celkovou remízu 4:4. Přitom první dvě desky byly prohrané mimořádně rychle a o celkovou remizu se muselo postarat zbylých šest "statečných".
Prosím šachisty  A-čka o doplnění svých partií v komentáři a kapitána B-čka o jeho postřehy k zápasu s Polabinami.

ŠO Hlinsko B 2222 ŠK Polabiny D
Hanus Michal 1902F 0 - 1 1853F Škroch Martin
Zámečník Jan 1853F 0 - 1 1935F Jecha Petr
Říha Vojtěch 1734F ½ - ½ 1769F Rež Matouš
Dvořák Slavomil 1832F 1 - 0 1724N Dudek Vladimír
Hanus Lukáš 1561N ½ - ½ 1670F Vorel Bohuslav
Vašek Petr 1300N 1 - 0 1617F Kvapil Pavel
Zelenka Petr 1243N 0 - 1 1619F Frgalová Hana
Pešek Patrik 1198N 1 - 0 1267N Brázda Vít

4 : 4

ŠO Hlinsko A Jiskra Heřmanův Městec
Roušar Zdeněk 1951F 1 - 0 1899F Starý Lukáš
Janda Lubomír 1867F 0 - 1 1977F Müller Petr
Šťulík Jiří 1819N 0 - 1 1821F Šindelář Petr
Londin Milan 1745F ½ - ½ 1820F Honek Jan
Pešek Roman
0 - 1 1815F Přibyl Jiří
Severýn Jaromír
0 - 1 1790F Hon Jiří (H)
Štorek Luboš 1660N 1 - 0 1769F Starý Vladimír (H)
Štěrba Bohumír
1 - 0
Urválek Michal

:

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, Hlinsko "B" odpovědět

Michal Hanus s Honzou Zámečníkem nás tentokrát vůbec, ale vůbec nepodrželi, takže jsme rychle prohrávali 0:2, Péťa Zelenka se snažil, ale se silnou soupeřkou odblical takže stav 0:3, naštěstí se Slávkovi s Patrikem šikovnou hrou podařilo celkem rychle zvítězit,tak jsme začali odvracet hrozící výprask,hodně nám pomohl Vojta, ač určitě hodně unavený po MČR v Koutech uhrál plichtu,moc díky Mr., takže nakonec jsem musel odmítnout remizu nabídnutou soupeřem a rozhodnout - ve střední hře soupeř zaútočil na mého střelce, čímž se dopustil chyby a přišel o pješce, pak jsem přešel do koncovky a po tuhém boji jsem soupeře udolal ...
1
ještě jednou velký dík hráčům na 3,4,5,6,7 a 8 šachovnici ...
PS
klasika - oba problémový lidi opět nezklamali,
jak psal Slávek, je naprosto šílený, když dva hráči ještě několikrát "volají" a nahánějí dvě ož***ky místo toho,aby se koncentrovali na partii, když ještě Láďa Peňáz šel osobně dvakrát vyzvánět k bytovce ...