Vyhledávání

Uživatel

Sociální sítě

Spolupráce a podpora

Kategorie: Aktuality, Soutěže družstev

2. kolo KPIIZ - TJ Štefanydes Polička "D" x ŠO Hlinsko "A", 16.11.2014

Tentokrát se povedlo zajistit na zápas s Poličkou D téměř kompletní sestavu až na omluveného Hynka Vojance. A bylo to třeba ! Málem jsme odjížděli v 7 lidech. Původně nominovaný náhradník Luboš Štorek se totiž ve stanovený čas nedostavil a ani mi nebral telefon. Ještě že jsem měl v "železné rezervě" připraveného Zdeňka Ročňáka, který se okamžitě dostavil, a tak nás přece jen odjelo 8. A v Poličce nás bylo nakonec dokonce 9, protože se tam kolem jedenácté hodiny objevil opožděný Luboš, který nás aspoň jako divák povzbuzoval a přijel pro jistotu proto, aby se neplatila pokuta za jeho nenastoupení. Aspoň projevil snahu.

Soupeři nás očekávali taky skoro s tím nejsilnějším týmem, který mohli dát dohromady, aby mohli vyhrát a odpoutat se ode dna tabulky. A málem jim to vyšlo. Zápas byl napínavý a nerozhodnutý až do posledního zápasu.

Kromě sedmé šachovnice byla pozice na všech deskách relativně vyvážená. První rezultát se objevil brzy právě na té sedmé šachovnici. Náš ještě šachově nezkušený Jarda Severýn neměl naprosto žádnou šanci proti elově nejsilnější hráčce soupeře (2024 F), která si "odskočila" vypomoci  poličskému D-čku místo startu v družstvu Polička A v 2.lize. Prohrávali jsme 0:1.

Srovnal po výborném výkonu Roman Pešek, který porazil na 6.desce Zdeňka Stodolu (1751 F).

Těžký úkol měli naši na první a čtvrté desce. Měli totiž za soupeře mladé odchovance poličské šachové líhně, kteří sice měli podstatně nižší ELO, ale o jejich výkonnosti měli povědomí naši nejlepší žáci a jejich trenéři, kterým komplikují život v mládežnických soutěžích. Jejich skutečnou výkonnost poznali v přímém střetnutí naši "sběratelé bodů". Na čtvrté desce se musel smířit s remizou Jirka Šťulík, kterou si vynutil P.Feltl.

Následně jsem potom vyhrál na 5.desce já, když jsem možná tři hodiny ve španělce s černými byl nedobrovolně "v mírné pasivitě" a až po poziční hrubce zkušeného soupeře M.Charouze (dobrovolně mi "pustil"  "A" sloupec) se mi podařilo tento dar zúročit celým bodem.

Další, komu se nepovedlo naplno bodovat, byl na 3.desce Luboš Janda, kterému pěšec navíc nestačil na výhru proti mladému, ale již zkušenému D.Schafferovi.

Vedeme sice 3:2 a hraje se o zbývající 3 body. Když obcházím šachovnice, nemám jistotu, že vyhrajeme. Na prvních dvou deskách drží naši sice pevně remízu v rukách, ale o výhře se nedá ani v jednom případě hovořit. A na poslední desce náš nezkušený Zdeněk Ročňák hraje úžasně složitou pozici, kde sice stojí lépe, ale situace je dvojsečná a oba můžou vyhrát i prohrát. A za soupeře má velmi dobrého šachistu M.Buchtu.

V této situaci se mě Zdeněk Roušar ptá, zda s ohledem na výsledek družstva může dát remizu. Jeho pozici nemělo význam lámat na výhru, protože  nebylo jak. Poličský mládežník Jan Tulis splnil taktický úkol, vybojoval na naší jedničce remizu.

Podobná situace, jen s opačnými figurami byla i na druhé desce, kde se na remíze dohodli Milan Adámek s dalším, již velmi zkušeným poličským mladíkem A.Sodomkou.

Vedem 4:3 a  na osmé desce probíhá nemilosrdný boj, který skončil až dobráním posledního pěšce a na šachovnici zbyli jen králové a bílá a černá věž. Zdeněk Ročňák je pro nás "hrdinou dne", protože uhájil se silným soupeřem rozhodující remizu.

Odjíždíme spokojeni, domácí jsou trochu zklamáni. Málem vyšla domácím taktika s naší první pětkou pokud možno zremizovat a na zbývajících zadních deskách rozhodnout zápas pro sebe. To se jim na prvních 4 deskách povedlo a ještě i na sedmé, ale hlavně Roman a Zdeněk byli proti a tak jsme vyhráli. Další krok k záchraně v KPII byl dnes skutečností.
Samozřejmě musím pochválit celé družstvo, protože každý půlbod byl při konečném výsledku 4,5:3,5 důležitý a rozhodující a jediný, kdo prohrál, Jarda Severýn, měl jen tu smůlu, že "vyfasoval "nejtěžší soupeřku, která by zřejmě porazila kohokoliv z naší sestavy.

TJ Štefanydes Polička D ŠO Hlinsko A
Tulis Jan 1847F ½ - ½ 1951F Roušar Zdeněk
Sodomka Adam 1881F ½ - ½ 1907F Adámek Milan
Schaffer David 1716F ½ - ½ 1867F Janda Lubomír
Feltl Patrik 1529F ½ - ½ 1819N Šťulík Jiří
Charouz Milan 1723F 0 - 1 1745F Londin Milan
Stodola Zdeněk 1751F 0 - 1
Pešek Roman
Komárková Magdaléna 2024F 1 - 0
Severýn Jaromír
Buchta Martin 1686F ½ - ½ 1121N Ročňák Zdeněk

:

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.