Vyhledávání

Uživatel

Sociální sítě

Spolupráce a podpora

Kategorie: Aktuality, Soutěže družstev

Krajské kolo přeboru škol kategorie 1. - 5. tříd, 14.12.2010, Lanškroun

Tonda nás ženy letos zachraňuje :-) - místo mě jel na kvalifikaci do Mistrovic a Janu Žejdlíkovou zastoupil při této cestě do Lanškrouna - opravdu nemůžeme říct, že by se nám na kluzké zaváté silnice chtělo vyjet v roli řidiče :-), takže - Tondo, díky !

V úterý 14.12. jsme vyrazili na krajské kolo přeboru škol, do Lanškrouna.  Cesta byla normální (zima, mráz, sníh), ale po drobném kufrování v samotném Lanškrouně jsme dorazili v pořádku. Přijeli jsme pozdě o pár minut, přesto však jako první z přespolních. Sezemice zvolily cestu vlakem a dorazily s asi 1.5 hodinovým zpožděním..... Hned po zahájení turnaje jsem předal kapitánské pravomoci Patrikovi a  zašel do místní cukrárny na horký čaj, abych vyrovnal teplotní deficit v těle.. Měl jsem pocit, že při neúčasti  škol z Poličky a Svitav se naši kluci nemají koho bát, protože papírově byli jasně nejsilnější..... Jenže než jsem se vrátil, Patrik stihl prohrát na první šachovnici. Přišel jsem těsně po dohrání  našich kluků, zápas naše družstvo vyhrálo,(Patrik se mi svým výsledkem  nepochlubil ) proto mne nenapadlo zkoumat výsledky jednotlivců. Další kola už byla pod mým dohledem,  kluci nehráli špatně, takže bodové skóre nám narůstalo. Záleželo na každé partii, poněvadž se hrálo olympijským systémem, kde se sčítají všechny bodové zisky.... Patrik pak ještě remizoval s Adamem Brejšou z Lanškrouna ve 4.kole.

A teď k předvedené hře:

Patrik jako absolutně nejsilnější hráč celé startovní listiny uhrál 2,5 bodu ze 4. Je to trochu pro mne překvapení a mám pocit, že některé soupeře podcenil. Upřímně řečeno od něj jsem čekal plných 100%.

Petr Zelenka nehrál špatně, řekl bych, že předvedl letos svůj nejlepší turnajový výkon. Poslední dvě kola se potýkal s žaludeční nevolností, proto se nelze divit prohře ve 4. kole....  Výsledek 2,5 ze 4 je na jeho poměry velice solidní.....

Erik na třetí desce zaslouží velikou pochvalu. Jako jediný ze všech zúčastněných hráčů uhrál 4 ze 4, a výrazně se zasadil o naše prvenství. Jeho body byly základním stavebním kamenem úspěchu celého družstva.

No a Pavel na poslední desce se ziskem bodu z možných 4 je docela uspokojivý.... Je třeba si uvědomit, že Pavel hraje šachy teprve od konce září, a jel tedy i na tento turnaj spíše sbírat zkušenosti. Potřebuje ze všeho nejvíc pořád hrát...  Už jsme s ním mluvili o dalším účinkování v této soutěži, dostal bohatý domácí úkol přes vánoční prázdniny. Je velice šikovný a talentovaný a pokud ho splní, věřím že se stane velice platným členem tohoto školního družstva . Jeho dvě remízy jistě nejsou ostudou.

Jinak musím všechny kluky pochválit za kvalitní kolektivní výkon, že drželi pevně pospolu po celou dobu turnaje. Nakonec tento turnaj vyhráli, ale bylo to napínavé doslova do poslední chvíle. V posledním kole jsme měli volný los a museli jsme čekat, jak dopadnou ostatní partie. Naštěstí pro nás dopadly dobře a kluci zvítězili nejtěsnějším rozdílem o 0,5 bodu před 2.Lanškrounem. Trochu mne mrzelo, že  si to kluci neuhráli celé sami, ale celkové vítězství smazalo veškeré rozpačité dojmy z celého turnaje.

Myslím že se v tomto družstvu vytvořil poměrně silný týmový duch, který jim určitě dopomohl k vítězství  v krajském kole přeboru a je velice dobrým příslibem před MČR škol kam zaslouženě postoupili.

 

Závěrem bych ještě chtěl poukázat na jednu nepříjemnou skutečnost, kterou svému okolí naši kluci svým hrdinným a bojovným výkonem přichystali. Postoupili jako vítězové krajského kola  na MČR škol čtyřčlenných družstev, které se bude konat patrně v Malenovicích v podhůří Beskyd. Celý problém spočívá v penězích. Toto MČR bude dvoudenní, je z Hlinska daleko, a přestože si na něm kluci účast vybojovali, není jisté, že na něj odcestují.....Chtěl bych tedy,  jako jeden z vedoucích hlineckého šachového kroužku, apelovat  především na vedení základní školy Resslova zde v Hlinsku, (pokud budou tento článek číst???)  kterou všichni čtyři kluci  navštěvují, aby uvolnilo i na tuto jejich účast na MČR nějaké peníze, tak jako pomohlo v okresním a krajském kole. Takováto akce je především prezentací školy, a určitě by se nemělo zapomínat na to, že  tito 4 kluci spojili již 2x jméno právě „Vaší" Resslovy školy v Hlinsku s nejvyššími metami šachového přeboru a zapsali ji zlatým písmem na úrovni pardubického  kraje.

Myslím, že kluci se ani na tak velkém turnaji jakým MČR  je, neztratí. Jejich šachový potenciál  je vzhledem k jejich věku velice výrazný, všichni soupeři je budou muset brát vážně, a jistě nejsou bez šancí na dobré umístění. Určitě by bylo velikou chybou nás dospělých, kdyby tito „3 Mušketýři" měli zůstat z finančních důvodů doma.

napsal Antonín Indra

Podrobné výsledky najdete tady

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, - odpovědět

Chtěla bych moc poděkovat Tondovi, že jel v tomto šíleném počasí místo mě do Lanškrouna, vstával brzy ráno a ještě odpoledne jel s klukama do Pardubic za trenérama. 1
Poděkování patří i řediteli ZŠ Resslova Dušanu Boháčovi, který nás finančně podpořil. 1