Vyhledávání

Uživatel

Sociální sítě

Spolupráce a podpora

Kategorie: Aktuality, Soutěže družstev

Mistrovství ČR družstev mladších žáků - Tábor, 14. - 16.6.2013

Pořád přemýšlím, co o téhle akci vlastně napsat. Tedy kromě toho, že hned po příjezdu do Tábora se mi nějak roznemohlo auto a nakonec i díky Zdeňkovi vše dobře dopadlo, všechno jsme stihli a oprava stála jen jedenáct stovek. Za zmínku stojí také to, že jsem snad v životě poprvé jela do zákazu vjezdu a jednosměrkou v protisměru, že Zdendo :-), vzrůšo musí být :-) (ale tak dobře, pirát jsem jen trochu, bylo to na staveništi ...).

Začněme tím jednodušším - ubytování bylo fajn, až na tu veeelkou vzdálenost od hrací místnosti. I když, ona taková 40 minutová procházka na probuzení a večer zase na vyčištění hlavy po partiích není špatná. Jídlo bylo průměrné, jen snídaně byly předražené a neuspokojivé - kdo dneska jí dobrovolně gothaj ??? A ještě ho dávat dětem ? No ale hlad je hlad. Pravda, pod snídaní za 50 Kč si představuju něco trošku jiného. Obědy a večeře byly dobré.

Co dál ? Hry šachové jsme si užili dostatečně a mimošachových her také, jak mezi koly tak i večer na pokoji. Myslím si, že všichni mohli být po této stránce spokojeni.

No a teď to horší, to jest šachové výkony. Pro mě osobně - ano, zklamání. Prostě a jednoduše, co se mohlo pokazit, pokazilo se a mě to moc mrzí. 19. místo určitě není umístění podle našich představ. Ano, je to o trochu lepší než nasazení, ale to nestačí, náš tým určitě měl na víc a v první desítce by se mi líbilo. Když to vezmu postupně, tak první dvě páteční prohry s Českýma Budějovicema a s Kuřimí asi byly v normě a nějak mě nepřekvapily. Sobotní vysoká a jednoznačná vítězství s Tachovem a Zábřehem 6  : 0 rozhodně potěšila a posunula nás na přijatelnější příčky a i zápas s Klatovami jsme po velkém boji vyhráli. Pak už to bylo horší. Pro mě naprosto nepochopitelná a nečekaná prohra na všech šachovnicích s Poličkou - na kanára bych to opravdu před zápasem netipovala a doufala jsem v alespoň trochu vyrovnaný boj, který jsem ale viděla jen na jedné šachovnici ( a nakonec to Míša ještě dokázal prohrát ). Pak další vysoká prohra s Pražským Porgem a naprosto nečekaná a zbytečná prohra s Veselím nás posadily zpátky na zem a vykázaly nás už nevratně na zadní místa v konečném pořadí. Výhra v posledním kole nás zachránila od úplného debaklu, ale ke spokojenosti máme hodně daleko.

A proč to tak dopadlo ? Týmový duch nechybí. Velkou snahu a soustředění předvedli průběžně všichni, za to můžu jen chválit. Podle mě je potřeba ještě více se věnovat teoretické části - třeba pokračovat v zavedených pondělcích (měsíc a půl je opravdu málo - navrhovala bych zkusit celou příští sezónu), určitě pokračovat v tréninkových sobotách, ale především je nejvyšší čas, aby se ti, kteří se chtějí zlepšovat, opravdu věnovali studiu samostatně. Pokud má někdo další náměty, kudy dál pokračovat, tak sem s nimi. Myslím si, že náš tým je velmi perspektivní, jen je potřeba najít správnou cestu.

Když to vezmu jednotlivě, tak Vojta na první desce uhrál polovinu, což je velmi slušný výsledek. Překvapila mě jednoznačná prohra s Luckou Ambrožovou, ale alespoň víme, na co se více zaměřit :-).

Maruška na druhé desce - řekla bych, že výsledky odpovídaly výkonu. Velká snaha a nasazení, ale zbytečné chyby v koncovkách a v přechodu ze střední hry do koncovky. Největší bolák jsou pěšcovky, na ty se zaměříme ještě více než dosud.

Ondra na třetí desce nějak nezazářil a spíš se mu nedařilo a chyběla potřebná sebejistota v útoku. Opět, snaha velká, provedení pokulhávalo a já vím, že Ondra umí i o hodně lépe.

Petr na čtvrté uhrál polovinu a myslím si, že odvedl, co se od něj očekávalo. Většinu partií odehrál zodpovědně a fatálních chyb ubylo, vlastně si vybavím jen jednu partii, kterou zbytečně pokazil.

Míša na páté odvedl vynikající výkon a škoda jen té pokažené partie v zápase s Poličkou. Jinak moc pěkné, útočné šachy, zajímavé kombinace a výborný výsledek 6,5/9. Míša hrál tak dobře, že i přes to, že chtěl být vzhledem k únavě vystřídán, nebylo mu to dopřáno a odehrál celý turnaj.

Patrik jako náhradník opět ukázal, že se během této sezóny velmi zlepšil a stal se naproto plnohodnotným a nenahraditelným členem týmu. 4,5 bodu ze 6 partií je výborný výsledek a předvedená útočná hra se mi moc líbila.

Martin zapůjčený z Prostějova měl na šesté desce jasný úkol nasbírat co nejvíce bodů a ne vždy se mu to dařilo. Jednu partii prohrál jednoznačně na to, že se soustředil mnohem víc na ubývající soupeřův čas než na partii samotnou, minimálně dvě další proto, že ve složitější pozici ve střední hře prakticky nevěděl co dál a hrál pasivně. Doporučuji další trénink zaměřit na střední hru a přechod ze střední hry do koncovky, a začneme s tím už za pár dní na táboře u Telče. Nicméně 4 cenné body uhrál a já mu děkuji za to, že nám pomohl a strávil s námi tento náročný víkend.

Celkově i přes ne příliš uspokojivý výsledek musím všechny hráče pochválit a poděkovat jim za předvednou snahu, soustředěnost, bojovnost a za to, jak drží při sobě. Věřím tomu, že když vytrváme a přidáme v přípravě, lepší výsledky přijdou. Moc děkuji i Zdeňkovi, že i přes to, že měl náročný víkend před sebou, pomohl s dopravou a s vyřešením krizové situace.

Závěrem chci ještě jednou blahopřát Poličce k velikému úspěchu - k zisku bronzových medailí - opět ukázali, že když se chce, tak to jde, a že píle a čas věnovaný přípravě, se rozhodně vyplatí.

Celkové výsledky jsou tady. Fotky z víkendu jsou zde.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


icon , - odpovědět

Abych k tomuto řekla taky svoje - je škoda, že se bojíte podepsat pod svůj názor, nicméně s tím souhlasím, jen jsem nenašla žádnou radu, jen shrnutí toho, co už víme. Podle mě by v této chvíli především mělo padnout rozhodnutí, a to ze strany dětí - staří na to jsou už dost - zda šachy jako zábava a když se povede někde výrazněji uspět, tak je to bonus navíc, nebo šachy natvrdo a cíleně zaměřené na co nejlepší umisťování a podle toho velká změna přístupu ze strany dětí a mnohonásobně zvýšená domácí příprava.

Nemusíme si to s tou dosavadní domácí prací dětí malovat tak narůžovo.
1.) tréninkové soboty s p.Němcem jsou super a určitě mají svůj velký podíl na zlepšení prakticky všech dětí během této sezóny. Ale je tady pár problémů - volných sobot je málo a v jiný den p.Němec nemůže a navíc je to dost drahá záležitost, takže i kdyby bylo možné domluvit jeho přednášky na každý týden, nebyli bychom to schopni zaplatit.
2.) doplněné pondělní hodiny teorie probíhaly jen cca měsíc a půl, ne tři měsíce, a to je krátký čas na to, aby to mělo výraznější efekt - ideální by byly v průběhu celé sezóny ...
3.) většina dětí řeší diagramy jen z donucení a probíhalo to prakticky jen v souvislosti s pondělními tréninky v posledních cca dvou měsících (začátečníci samozřejmě pracovali více a prošli si celou cvičebnici Figurky) a doma si partie rozhodně nepřehrávají. Jediný, kdo tohle dělá, a to zjevně pravidelně a s efektem, je Vojta a občas Maruška, malinko Ondra, jinak nikdo !

Rozhodně si myslím, že když už se jede na turnaj takové úrovně jako je MČR, tak by ambice měly být na místě. Nemá cenu tam jet a říkat si, že klidně můžeme být poslední a že na víc nemáme - to bychom tam nemuseli vůbec jezdit. Když si dáme malý cíl, nikdy se nezlepšíme. Na medaile jsme nemysleli, ale 19. místo je málo. S Polabinami jsme se nikdy nesrovnávali a já o to ani nestojím. Ano, zápas s Poličkou byl tragický a nedalo se na to dívat. K tomu není co dodat.

, to Jon odpovědět

Děkuji za projevený zájem a snahu pomoci.Pod většinu Vašeho vyjádření bych se mohl i já podepsat.
Ve dvou bodech ale budu s Vámi polemizovat:
1.Tréninky a tréninková morálka družstva
-kromě pravidelných středečních tréninků byly po celý rok využívány volné soboty,když nebyly žádné žákovské turnaje,ke kvalitním tréninkům šachové terorie s kvalifikovaným trenérem.
-v posledních třech měsících byly ještě přidány pondělní tréninky s procvičováním diagramů a teorie koncovek, účast byla téměř 100%
-kromě toho si většina dětí jako domácí úkoly řeší diagramy a přehrává partie své i z literatury

2.Družstvo už letos mělo výkonnost na umístění do 13.místa
-díky velmi intenzivnímu tréninku viz výše
-v krajském přeboru,ze kterého postoupilo do Tábora jako 3.z pardubického kraje ,dokázalo porazit Polabiny,které v Táboře skončily první a s Poličkou prohrálo jen 2:4,což odporuje Vašemu názoru,že se se silnými celky neutkali.
-samozřejmě bylo mou nadsázkou odvolání se na nepřízeň Caissy,
ale musíte uznat,že určitá smůla provázela družstvo od začátku,
jak jsem popsal v 5. bodech v komentáři a chybělo opravdu jen málo,aby nám kýžené umístění do 13.místa vyšlo.Vždyť kdyby neodjelo družstvo z Hlinska s velkou časovou rezervou,protože jim trenérka chtěla ještě před turnajem ukázat Tábor,jistě by po problémech s autem nestihli začátek turnaje.To všechno se na psychice dětí mohlo a také asi promítlo v prvních dvou kolech.A to se potom těžko dohání.

Asi hlavní problém našeho družstva je v malém počtu odehraných
velkých turnajů,nedostatek zkušeností,slabé sebevědomí (s výjimkou Vojty) a většině chybí dobrá psychická turnajová pohoda.Tady pomůže hrát hodně těžkých zápasů a možná bychom potřebovali psychologa,aby poradil i v této nešachové oblasti.

odpověděl(a)

1.Tréninky a tréninková morálka družstva
Absolutně netuším nic o úrovni tréninku, ale zjevně je něco špatně . . .

2.Družstvo už letos mělo výkonnost na umístění do 13.místa
Pokud jste o té výkonnosti přesvědčen, proč se nepotvrdila ? A to opakovaně . . . To, že družstvo dokázalo porazit v krajském přeboru Polabiny nic neznamená, Polabiny hráli v Táboře naprosto odlišné sestavě a pokud se podívám na souboj s Poličkou, k tomu nemá cenu nic psát, výsledek hovoří za vše . . .
Výkonnost hráčů prověří právě takové turnaje, ne krajské rapidy, kde se hráč nemusí v sedmi kolech vůbec potkat s adekvátním soupeřem, nebo se potká s jedním.

Výkonnost družstva se nedá hodnotit podle výsledku v kraji . . .

, MČR družstev ml. žáků odpovědět

Souhlasím s trenérkou Janou s hodnocením výkonu,umístění i budoucnosti družstva.
Ale....Když odjíždělo družstvo s velkými ambicemi ,říkal jsem Janě,že bych byl rád,kdyby družstvo skončilo do 13. místa, protože toto umístění dává právo v příštím roce postupu na MČR z krajského přeboru navíc jednomu družstvu!!! a také protože jsem přesvědčen,že na tento cíl družstvo výkonnostně má. Bohužel těch důvodů,proč to nevyšlo bychom našli víc:

1.Šachová bohyně Caissa to nechtěla-problémy začly už při sestavování družstva-oba naši perspektivní kandidáti na mladšího
žáka v Zaječicích ukázali,že jsou ještě především osobnostně nevyzrálí,ač toho šachově už hodně umí.Trenérka problém vyřešila hostem Martinem, který se svým bodovým ziskem družstvu ani moc nepomohl,ale ani neublížil.

2.I problémy cestou ,jak defekt auta,tak dobrodružná cesta jednosměrkou v protisměru svědčí o pokračování nepřízně Caissy.

3.Většina šachových webů popisuje neschopnost operátorů a neregulérní rozlosování prvních dvou kol turnaje.

4.Při olympijském hodnocení družstev (podle skore)bychom byli kolem 15. místa.

5.V rozhodujícím předposledním zápase s Veselím nad Lužnicí "vybouchl" celý zadek družstva s nulami,stačil 1,5 bodu k výhře a obsazení 11.místa,čili trochu toho sportovního štěstíčka

Přesto se nedá 19. místo považovat za neúspěch.Vždyť tam byla elitní družstva z celé ČR,posílená ještě mnohdy cizinci nebo nejlepšími šachisty z jiných krajů jako hosty,jejichž družstva se do Tábora neprobojovala.
K tomu trenérčinu výčtu ,co je třeba do budoucna zlepšit bych proto přidal větší účast na turnajích nejen žákovských,jak nám to např. předvedl Vojta v Prostějově "U 12 opic".

Příští rok z tohoto druřstva musí odejít jenom Petr pro překročení věku,kterého věřím dobře zastoupí Patrik(při vyrovnanosti našich se dá turnaj odehrát i bez náhradníka) a naší dva nejmladší oddíloví šachisté JIrka i Adam snad za ten rok vyzrají a budeme mít spíše dilema,který bude lepší a doplní družstvo,které se snad znovu probojuje z kraje a už bude opravdu bojovat o medaile,protože se za ten rok ještě všichni zlepší.

odpověděl(a)

Dobrý den,

Předem se omlouvám, ale podepisovat se nebudu, jednak nemám net moc v oblibě + některé další důvody –( V podstatě reaguji na výzvu paní trenérky: „Pokud má někdo další náměty, kudy dál pokračovat, tak sem s nimi“.

Podle mého názoru je 19 místo z 28 nejlepších týmu v ČR rozhodně není vůbec špatný výsledek. Je to zřejmě hodně za očekáváním, ale podle mého názoru zcela odpovídá reálným možnostem hlineckého družstva. Určitě není správné trpět přehnanými ambicemi a přesvědčovat o tom i děti – ke konfrontaci s nejlepšími družstvy se Hlinsko téměř nedostalo. Hodnocení, že tým má určitě NA VÍC jsem četl poslední dobou dost často . . . Buďto na to doopravdy má a pak to musí předvést, nebo jsou ostatní zkrátka lepší.

Buďto budou muset děti mnohem více přidat v tréninku, nebo jít cestou menších cílů a brát to celé více jako zábavu. Rozhodně nemá cenu vymlouvat se na nepřízeň bohů, osudu či chybu v rozlosování. Týmy v první desítce to měly stejné . . . a na žádné kdyby se nehraje.

Obrovská výhoda je ve věku mladých hlineckých nadějí a s tím souvisejících šancí na reparát. Samo to ale nepůjde a čím budou děti starší, tím větší budou rozdíly mezi těmi, kteří makají a těmi co si jdou občas zahrát.