Vyhledávání

Uživatel

Sociální sítě

Spolupráce a podpora

Kategorie: Aktuality, Krajský přebor jednotlivců

2. Kvalifikační turnaj kategorií H14 a H16, Mistrovice, 4.12. 2010

Zpráva o průběhu turnaje od Tondy, který se gentlemansky ujal doprovodu dětí do Mistrovic - přiznám se, že na neupravené cesty do hor se mi vůbec nechtělo a tak mu za to patří můj velký dík...

Na turnaj do Mistrovic jsme po ranní mrazivé křeči dorazili jako vůbec 1. družstvo. Byli jsme na místě zhruba o 40 minut dříve, než pořádající oddíl... (a to i po mém zaváhání ve Svitavách na okruhu, kde jsem po tmě přejel odbočku na Lanškroun.)  Slibovaných -20 od meteorologů nebylo, ale ani -17,5 ve třičtvrtě na sedm ve Svitavách,  nebylo nějak příjemných. Cestu jsme tedy přežili bez újmy a naše šachové naděje jsem musel krotit už za jízdy v autě, jak byli přemotivovaní.......

Postavili jsme tedy dvě šachovnice které jsme přivezli. Ukazoval jsem klukům nějaké šachové obraty v zahájení, a pak už přijela konkurence.... Účast byla velice nízká, ale ne nějak slabá... Dalo se to čekat   vzhledem k panujícímu počasí a vzdálenosti  Mistrovic od kmenových oddílů. Z našich dětí se zúčastnili bratři Žejdlíkovi, Michal Neumann  a Petr Zelenka. Až na posledního jmenovaného lze označit turnaj v Mistrovicích  jako velice úspěšnou misi hlineckého šachu.

Asi největší pochvalu zaslouží Michal, kterému se po dlouhé době podařil turnaj. Začal doslova famózně. V 1. kole, porazil na 1. desce jednoho z favoritů turnaje Kožúška z Polabin, a po 3. kole měl velice aktivní skóre 2,5 bodu ze 3. Potom se ale nevyvaroval některých hrubých chyb,  a přestože bojoval srdnatě i s dalšími favority turnaje, nestačilo to na lepší než 7.místo v turnaji. I tak je dobré, a mohlo by ještě Michalovi pomoci při dalších podobných výsledcích na nadcházejících kvalifikacích dostat se do osmičlenného  krajského finále. Snad tento výsledek Michala trochu nakopne k další šachové práci na své hře. Myslím že v současné době se nachází před velkým výkonnostním pokrokem..

( Zvlášť  škoda je partie s Martinem Burešem, z Polabin, kde místo braní nekryté věže s matem na poslední řadě, Michal vyměnil dámy. To vše asi po celkových 5minutách hry)

Další účastníky  zhodnotím už stručněji :

Kluci Žejdlíkovi, hráli jako obvykle dobře, bez nějaké postupové  křeče, protože  věděli, že ve své kategorii jim krajské finále neuteče. Byli tam spíše proto, aby si zahráli s lepšími hráči, a sbírali turnajové zkušenosti. Patrik se tentokrát vyvaroval rozdávání  bodů ostatním hráčům v podobě remíz, prohrál jen se 2 hráči - Havelkou a Řezníčkem. Zbytek  vyhrál, a skončil na velice krásném 4. místě se ziskem 5 bodů.

Náš maličký Erik zaslouží pochvaly hned dvě.... Jednu za dobré chování v autě cestou domů, a druhou důležitější, za svou šachovou hru... Po nevydařeném začátku, uhrál v turnaji krásné 4 body ze 7, a statečně se pral s ostatními o několik let staršími hráči, a obsadil celkové 9. místo.

Posledním zúčastněným byl Petr Zelenka. Jel s námi jen pro to, aby sbíral zkušenosti se silnými hráči, protože se uvolnilo místo v autě za Přemka, který odřekl účast.  Podle mého názoru celý turnaj doslova odfláknul..... Zisk 2 bodů v kategorii H14 není až tak tragický, ale nad jeho některými partiemi jsem doslova tiše trpěl.  Jeho hra byla soustředěná  prvních 10-15 tahů, a pak začal v partiích kupit chybu na chybu, hrál zbrkle a  špatnou střední  hrou si většinu partií naprosto pohřbil. Nic  už mu nepomohla kvalitní hra při soupeřově drtivé materiální výhodě.  Tento turnaj byl dle mého názoru logickým vyvrcholením Petrovy lenosti v poslední době.  Jeho práce v tréninku na vlastní šachové hře, doslova zamrzla,  a tak se není čemu divit, že skončil až na úplně posledním místě, byť v kategorii, na kterou má ještě čas. Předpokládám že tento výsledek Petra dostatečně přesvědčil o jeho špatném přístupu k šachu a že jej zlepší. V letošní sezóně se mu ani ve své kategorii nedaří, a je to především proto, že nic nedělá. Jinak je velice šikovný a bystrý, myslím, že by v jeho případě stačilo, kdyby nosil poctivě na tréninky alespoň domácí úkoly, které mu uložíme.

 

Závěrem bych chtěl promluvit trochu k pořadatelům turnaje:

"Myslím že je veliká  škoda, že když už se Vám podařilo zajistit takové místo, jakým je Hospoda u Novotnů v Mistrovicích, který má vedle sebe v přiléhajícím domě ještě tělocvičnu, mohli byste jej lépe využít.... Celý turnaj byl ve znamení neustálého okřikování našich šachových ratolestí, které dohrály dříve než ostatní....... V restauraci byl velký, nádherně vytopený salónek, kam by se celý turnaj  pohodlně vešel, a zel po celou dobu turnaje prázdnotou... Tělocvična mohla sloužit dětem k vybíjení jejich přebytečné energie mezi partiemi, a v hrací místnosti by byl klid na hraní......."

Napsal Antonín Indra

 

Podrobné výsledky najdete tady.  

Pěkný článek už je na webu Ústí nad Orlicí.  

 

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.