Vyhledávání

Uživatel

Sociální sítě

Spolupráce a podpora

Kategorie: Aktuality, Soutěže družstev

Neúspěch v Lanškrounu

Krajský přebor družstev mladších žáků Pardubického kraje se konal v sobotu 28.4.2012 v Lanškrounu a my jsme dopadli jak sedláci u Chlumce.

Sestava ve složení Vojta, Petr, Ondra, Maruška, Patrik P. a Michal R. v mých očích rozhodně nebyla bez šance na medaili a postup, to by ovšem všichni museli hrát od prvního kola naplno a zodpovědně, a to se nestalo.

V prvním kole jsme vysoko a zbytečně prohráli s Poličkou. Vojta na první se držel výborně s Petrou Masákovou (elo 1618), kterou si Polička půjčila z Adamova a výrazně tím povýšila své šance na postup a medaile. Partie byla vyrovnaná až do koncovky a Petra zvítězila jen díky svým bohatým zkušenostem, které dokázala uplatnit. Petr, Ondra, Patrik i Michal své partie doslova odflákli, nad svými tahy nepřemýšleli a téměř bez boje a zbytečně podlehli svým soupeřům. Šanci měli všichni čtyři a já vím, že pokud by hráli naplno, určitě by přispěli minimálně dvěmi body. Maruška tentokrát s přehledem přehrála Lukáše Pavlíčka a urvala pro nás jediný čestný bod v tomto fiasku. Prohráváme 5 : 1.

Ve druhém kole nás čekaly Polabiny A, tentokrát již s Patrikem Žejdlíkem v čele. Tento zápas se pro nás vyvíjel lépe než jsem čekala. Svůj první bod uhrál Michal, Patrik a Ondra hráli o trošku lépe, ale na jejich soupeře to nestačilo. Pak se zápas vyvíjel z mého pohledu dost podivně. Petr měl prohranou pozici s Vilmou Hofmanovou, té zbývaly téměř tři minuty na zrealizování převahy (a přidávalo se navíc pět vteřin na tah) a Vilma nabídla remízu, protože se obávala prohry na čas. Maruška měla mírně horší pozici s Ondrou Cachem a ten zřejmě z obavy před chybou taky nabídnul remízu. Prohráváme 2:3 a na první šachovnici se stále hraje. Musím říct, že jsem na Vojtu pyšná, a to hodně. Před svým soupeřem neměl přehnaný respekt, hrál klidně a vyrovnaně a Patrika přehrál s rozdílem třídy. V koncovce mu Patrik v prohrané pozici nabídnul remízu a já jako kapitán jsem Vojtu nechala, ať se sám rozhodne. Bylo vidět, že si není jistý dalším postupem a nechtěla jsem ho tlačit, aby neudělal nějakou chybu - přece jen soupeř má odehráno mnohem víc partií. Vojta tedy remízu vzal, ale tato partie pro něj byla obzvlášť důležitá pro jeho další vývoj. Ověřil si, že je schopen vyhrát s každým a jeho sebevědomí za šachovnicí se ještě utvrdilo. Celkově jsme s favoritem přeboru prohráli jen 2,5 : 3,5.

Ve třetím kole mě čekaly nejvíc infarktové stavy ze všech kol. Hráli jsme s Ústím a to co předváděli naši hráči byla pro mě noční můra. Zabodovali jen naši dva tahouni - Vojta s přehledem rozebral Vojtu Holáska a Maruška zvládla povinný bod s Katkou Dudlovou. To co se dělo na dalších šachovnicích radši nebudu komentovat, na předvedenou nezodpovědnou, rychlou a zbrklou hru zbývající čtveřice se opravdu nedalo dívat. Po zásluze prohráváme 2 : 4 !

Po třetím kole jsem už musela těm našim zbrklounům promluvit do duše a ve čtvrtém kole byl vidět výsledek - se Svitavama jsme vyhráli s přehledem 5 : 1, bod odevzdal jen nepoučitelný Petr. Za zmínku stojí partie Marušky s Matějem Václavíkem, kdy Maruška na chvíli vysadila pozornost, vzala dámou chráněného pěsce a zcela zdarma o ni přišla. Projevila se jako pravá bojovnice, hrála dál a snažila se najít východisko z beznadějné partie. Soupeř si s vyhranou pozicí moc nevěděl rady a po pár pokusech na prolomení obrany se mu povedlo úplně stejně dámu Marušce vrátit :-). Opravdu je dobré hrát partii až do konce a pokusit se počkat na soupeřovu chybu.

Páté kolo se neslo ve stejném duchu. Hráli jsme s Polabinama B a opět jsme je s přehledem přehráli. Nejtěžší práci měl před sebou Petr - hrál proti němu bývalý hlinečák Erik a musím Petra snad i pochválit. Bylo vidět, že se snaží hrát naplno a pozorně a neudělat chybu. To se mu vedlo až do vyrovnané koncovky, kdy bohužel Petrova chyba přišla. V klíčovém momentu nenašel správné řešení, které by vedlo k remíze, a nakonec prohrál, ale musím říct, že prohrál se ctí. Celkově jsme vyhráli 5 : 1.

V šestém kole přišel na řadu Lanškroun B, kde jsme úspěšně pokračovali. Prohrál jen Ondra - opět rychlá a zbytečná prohra. Maruška zakončila partii remízou, ze které nebylo úniku. Celkové skóre v náš prospěch 4,5 : 1,5.

V posledním kole nás čekal Lanškroun A a opět hromada zbytečně ztracených bodů. Velmi pěkně, a chtělo by se mi říct zkušeně, vyhrál Vojta s Adamem Kolomým - další cenný bod ! S přehledem zvítězil i Michal na poslední desce. Ondra svůj bod jednoduše řečeno odevzdal a to velmi rychle. Petr měl velmi těžký los - Lucku Ambrožovou - ale až tak snadno bod dát nemusel - nezmohl se na žádnou obranu, vůbec nevyvinul svoje figury a byl doslova umačkám výborně hrajícícimi figurami Lucky. Líto mi bylo Marušky, která hrála se zkušeným Matějem Kupsou. Nevzala nabídnutou remízu a snažila se zachránit bod pro družstvo a celkovou remízu, to se jí bohužel nepovedlo a prohrála, ale za její přístup ji musím pochválit. Celkově prohráváme 2 : 4.

Co říci závěrem ? Máme na víc ! Tohle družstvo rozhodně nebylo bez šance na postup a o to víc mě mrzí, že jsme spoustu partií prohráli jen proto, že je jednodušší hrát rychle a první tah co mě napadne, než přemýšlet a snažit se. Jednodušší cesta ale k lepším výsledkům nevede a já věřím, že po tomto přeboru to došlo už všem zúčastněným. V téměř stejném složení můžeme teoreticky hrát ještě příští rok a já věřím tomu, že to bude o poznání lepší.

Pochválit musím Vojtu, přesvědčila jsem se o tom, že je výborným hráčem do týmu, jeho sebejistota roste každým turnajem a šachově se velmi rychle zlepšuje, moc se těším na to, co nám předvede na dalších akcích. Pochvalu zaslouži i Maruška. Neodehrála přebor v nejlepší formě a dost se trápila, ale snažila se, hrála naplno, některé horší partie dokázala zvrátit ke svému prospěchu a 5 bodů ze 7 je pěkný výsledek. Po špatném začátku zabral i Michal a také vybojoval nakonec pěkných 5 ze 7. Doufám, že příště budu moct pochválit i ostatní. Zdeňkovi Ročňákovi děkuji za pomoc a morální podporu.

Podrobné výsledky jsou tady.  

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, - odpovědět

Přestože jsem v Lanškrouně nikdy nebyla, mám po přečtení reportáže Jany (a popisu hracích prostor Marušky ) pocit, jako bych byla na místě.... Vojta hrál opět výborně a zlepšuje se. Jak dál píše Jana, šikovné děti máme, tak teď už je "jenom" potřeba zájem, úsilí, práce atd. a výsledky budou!!! 1

, pochvala odpovědět

Hrát bez dvou svých předních odchovanců (Žejdlíkovi), to by poznamenalo kohokoliv. Výsledek Vojty Říhy je opět fantastický, je dobře, že se dostal do finále, už se bojíme ;-).

icon odpověděl(a)

Myslím si, že vymlouvat se na to, že jsme hráli bez Žejdlíků, je nesmysl. Pro mě je podstatné, aby hráči, kteří Hlinsko reprezentují, za Hlinsko opravdu hrát chtěli a dali do toho srdce. Spíš prominu zbrklost než nezájem. Musím pracovat s týmem, který mám k dispozici a vím, že družstvo, které jsme na KP postavili, na postup určitě mělo. Ano, musely by do toho dát děti víc než mají ve zvyku - a to se u některých nepovedlo, ale věřím, že se budeme jen zlepšovat. Hlinsko nestojí na Žejdlících a poradíme si i bez nich. Každý má jiné priority a já jim v těch jejich přeji hodně úspěchů. Medaile a poháry jsou pěkné a pro děti lákavé, ale pro mě osobně je důležitější, že šachy naše děti baví a že jsme dobrá parta. 10
Jinak k Vojtovi - myslím si, že to je osud :-) - jeden skvělý šachista z Hlinska odchází a jiný skvělý šachista se objevil. Budeme pracovat naplno a Vojtu určitě bude vidět. A není sám, máme v oddíle šikovné děti a věřím, že se to ukáže i na výsledcích.