Vyhledávání

Uživatel

Sociální sítě

Spolupráce a podpora

Kategorie: Aktuality, Krajský přebor jednotlivců

1. kvalifikační turnaj Krajského přeboru HD 10 a HD12, Svitavy, 6.11.2010

Na turnaj jsme se vydali s 9 dětmi - pěti zkušenými hráči a čtyřmi nováčky, jako doprovod a nezbytní řidiči jsme jeli já, Jarda Žejdlík a Jana Vašková. Tímto jim děkuji za pomoc nejen při dopravě, ale i při utěšování poražených, chválení vítězů a za focení :-)

Z mého pohledu se turnaj velmi vydařil. Na prvním místě musím zmínit Patrika Žejdlíka, který splnil moje představy a sny a podařilo se mu v kategorii HD12 zvítězit. Získal 6 bodů ze 7 - dvě partie zremizoval. Měl i kapku štěstí hlavně v remízových partiích a hodně moc byly vidět zkušenosti, které v poslední době nasbíral na těžkých turnajích.

Velmi mě potěšila Maruška Vašková, která začala hrát opět šachy, na které jsem od ní byla zvyklá před prázdninami a věřím tomu, že se bude zlepšovat a sbírat bodíky čím dál více. Občas se až tak soustředila na matový útok, že si zapoměla udělat "oslí ucho" a dostala ve vyhrané pozici mat na poslední řadě, ale snad těchto případů bude méně a méně a Maruška mi bude dělat radost a pomyšlení. Maruška byla celkově na 8.místě v kategorii HD10 a druhá mezi dívkami.

Pod svoje možnosti sehrál turnaj Eriček Žejdlík. Nedařilo se mu a opět se objevily slzičky, ale nakonec se vzchopil, začal bojovat a i přes poslední odevzdanou remízu (mám dojem, že už to bral tak, že první nebude, tak proč neremizovat) se mu podařilo udržet na 7.místě. Uhrál 4,5 bodu. Není to špatné umístění, ale určitě má na víc a věřím, že nám to brzy ukáže.

Slušně hráli Petr Zelenka a Martin Štěrba. Petr se umístil v kategorii HD12 na 12. místě se 4 body a ukázal, že když se mu chce přemýšlet a ve zbrklosti ho brzdí zapisování, tak dokáže hrát pěkné šachy a nacházet zajímavé tahy. Určitě má i na lepší výsledek. Martin skončil na 15. místě se 3 body. Prohrál vzájemný zápas s Petrem a o ten bodík byl za ním. Martin hraje málo, jen středy nestačí a pokud chce dokázat více, bude se muset šachům věnovat, plnit uložené domácí úkoly a dát šachům celkově více času. Je jistě schopen lepších výkonů, ale samy od sebe výsledky nepřijdou. Oběma klukům jsem musela dát po pár sehraných partiích partiáře aby povinně zapisovali - dost je to zpomalilo, začali nad tahy více přemýšlet a soustředit se - zřejmě to tak budeme muset praktikovat pořád, alespoň dokud se nenaučí lépe využívat čas.

No a naši šachoví nováčci ? Splnili moje představy a hráli tak, že jsem se za ně ani chvilku nestyděla. V zahájení pěkně vyvíjeli figury, přemýšleli nad tahy a snažili se ze všech sil. Chybí jim zkušenosti a více odehraných partií - hrají vlastně od konce září, ale zlepšují se trénink od tréninku a i výsledky na turnajích budou :-). Ve střední hře a v koncovkách je zkušenější soupeři přehrávali, ale to natrénujeme. V partiích se objevila spousta hrubek a chyb, mnohdy měli vyhranou pozici, ale neuměli ji dotáhnout do konce, ale i tak je všechny musím za jejich první turnaj celkově pochválit. Ne nadarmo se říká "žádný učený z nebe nespadnul". Nejlépe z nováčků se umístil Ondra Novotný, který získal 3 body, za ním s horším pomocným hodnocením byl Patrik Pešek také se 3 body, Pavel Černý uhrál 2 body a Honzík Vašek 1,5 bodu. Moc mě mrzí, že s námi nejel Dan a Filip, kluci s námi určitě vyrazí na další turnaj a porovnání s ostatními bude jistě zajímavé.

Svitavští pořadatelé měli opět vše organizačně výborně zvládnuté, turnaj nic nezdržovalo, ceny byly pro všechny a moc pěkné a tak je možné jen chválit. Děti ocenily otevřenou tělocvičnu, kde trávily chvíle mezi jednotlivými koly. Jediná drobná vada na kráse bylo horko a vydýchaný vzduch především v menší místnosti u dvanáctek, ale s tím se zřejmě nedá v této budově moc kouzel dělat a všichni jsme to přežili ve zdraví.

Výsledková listina HD10 je tady. Výsledková listina HD12 je tady. Fotogalerie k nahlédnutí je tady.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, - odpovědět

Patrik nám udělal velikou radost 3 , konečně jsme se dočkali 1.místa v kvalifikaci 9 , gratulujeme i Marušce k jejímu krásnému 2.místu mezi děvčaty.